تغییرات خوبی که سریال Game of Thrones برای متفاوت شدن از کتاب داشت!

تغییرات خوبی که سریال Game of Thrones برای متفاوت شدن از کتاب داشت!

همیشه وقتی صحبت از ساخت یک فیلم یا سریال از یک کتاب پرفروش و محبوب می شود، عده ای از طرفداران ناراحت و ناراضی هستند. دلیل این نارضایتی تفاوت هایی است که فیلم یا سریال با داستان اصلی دارند.
همیشه طرفداران به سه دسته تقسیم می شوند؛ آنهایی که فقط کتاب ها را دوست دارند و اصلا از سریال راضی نیستند؛ آنهایی که هم از سریال و هم از کتاب لذت می برند و در نهایت آن دسته از افراد که کاری به وقایع کتاب ندارند و از سریال نهایت لذت را می برند.
این قضیه در مورد ساخت سریال Game of Thrones نیز صادق بود. از همان ابتدا تعداد زیادی از طرفداران نارضایتی خود را از ساخت این سریال اعلام کردند. حتی George R.R. Martin نویسنده ی این سریال نیز در مورد کتاب هایش گفته بود که این مجموعه قابلیت ساخت سریال را ندارد.
اما Weiss و Bennioff آنچنان با قدرت و حرفه ای این سریال را ساختند که همه عاشق این سریال شدند از جمله George R R Martin.
در ادامه ی این مبحث قصد داریم به تفاوت هایی که سریال و کتاب دارند بپردازیم: تفاوت هایی که باعث شده تا سریال بهتر شود و شاید حتی بتواند تاثیرگذار تر از کتاب ها باشد!
۱. همه بزرگ تر شده اند!
در سریال Game of Thrones اکثر کاراکترها بزرگتر از آن چیزی هستند که در کتاب وجود دارد.
باور اینکه دنریس 13 ساله بتواند ملکه ی دوتراکی ها شود و تمام ارتش را فرماندهی کند شاید برای دنیای پرخشونت وستروس بد نباشد اما برای تلویزیون اصلا جالب نیست.
یا مثلا یک راب استارک 14 ساله ای که می خواهد خودش را پادشاه شمال معرفی و سپس لشگر کشی کند کمی دور از ذهن است. به همین دلیل از نظر بسیاری از منتقدین بزرگتر بودن کاراکترها یکی از بزرگترین حسن های سریال است.
۲.کاراکتر کتلین استارک
اگر کتاب ها را خوانده باشید می دانید که کتلین استارک کاراکتری است که اصلا نمی شود به او دید مثبتی داشت. به خصوص با خصومتی که با جان اسنو دارد دید خواننده ها را نسبت به خودش منفی تر می کند.
در سریال سعی شده بود تا این کاراکتر بتواند کمی طرفدار داشته باشد و کمی دوست داشتنی شود. برای مثال در کتاب ها کتلین کسی است که به ند اصرار می کند تا به سرزمین پادشاهی برود تا پرده از اسرار قتل جان ارین بردارد و با توجه به اتفاقی که در آینده در آنجا برای ند می افتد این اصرار کتلین اصلا صورت خوشایندی ندارد. این صحنه در سریال وجود نداشت و به جای آن در سریال صحنه ای گذاشته شده بود که کتلین از ند می خواهد تا او را ترک نکند و همراه او و فرزندانش در شمال بماند.
۳.بدتر از بد!
با وجود اینکه در تمام کتاب های این مجموعه از جافری به گونه ای صحبت شده که او را واضحا شخصی پست و بد نشان می دهد، با این حال سریال به گونه ای ساخته شده بود که تمام مخاطب ها از جافری متنفر بودند زیرا در سریال جافری خیلی منفی تر از کتاب ها به تصویر کشیده شده بود. در سریال صحنه ای هست که جافری برای آزار و اذیت دایی خود مشغول به شکنجه ی برخی از افراد است، این صحنه در کتاب اصلا وجود ندارد.
۴.نیمچه دوست مرد کوچک!
در کتاب ها تیریون و بران با هم رابطه ای همچون دوستی دارند ولی در کتاب بران یک شخصیت کاملا حاشیه ای است و از او صحبت زیادی نمی شود. با این حال در سریال او را زیاد می بینیم و رابطه ی پررنگ تری بین آنها دیده می شود. همین رابطه ی دوستی آنها یکی از عواملی است که سریال را قدرتمند تر کرده است.
۵.آریا استارک
هم در کتاب و هم در سریال کاراکتر آریا استارک یک کاراکتر جسور و ماجراجو است و همین ماجراجویی اش او را به خطرناک ترین نقاط ممکن می رساند.
در سریال شاهد صحنه ای بودیم که آریا به عنوان یک پیش خدمت برای لرد تایوین غذا و نوشیدنی سرو می کند و همین باعث یک مکالمه ی حساس و نفسگیر بین آنها می شود. این صحنه در کتاب بین آریا و لرد بولتون رخ می دهد که اصلا حساس و جالب نیست. همین تغییر کوچک باعث افزایش هیجان و جذابیت بیشتر سریال نسبت به کتاب ها شده است.
۶.تیون گریجوی
درحالی که گریجوی در کتاب اول یک کاراکتر حاشیه ای محسوب می شد در کتاب دوم نقش پررنگ تری پیدا کرد. به همین صورت در سریال نیز نقشش بیشتر شده بود.
در کتاب گریجوی به سرعت به راب استارکی که همانند برادر او بود پشت کرد و تمام شمال را (مثلا!!!) زیر سلطه ی خودش گرفت. این حالت را در سریال ندیدیم! در سریال تیون برای راب استارک نامه ای می نویسد و به او هشدار می دهد تا به شمال برگردد و از سرزمینش محافظت کند ولی این نامه را در نهایت از بین می برد و از پشت به راب خنجر می زند. همین صحنه ی کوچک کاراکتر تیون را در سریال تغییر داد. به این صورت او را به گونه ای نشان دادند که یک جنگ درونی دارد انگار که هنوز ذره ای از وجدان در وجودش زنده باشد….

پست های مرتبط

بررسی قسمت آخر فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت آخر فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت دهم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید *** افراط گرایی در هر نوع اش خطرناک است چه در خدمت هفت مقدس باشد یا ارباب نور، همانطور که Davos فهمید Melisandre, Stannis و Selyse با نام خدای قرمز چه بلایی سر...

بررسی قسمت نهم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت نهم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت نهم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید *** خب فکر کنم تمام کسانی که از دو قسمت قبلی این فصل ناراضی بودند با دیدن این قسمت راضی شده باشند! همانطور که پیش بینی کرده بودیم قستمی بزرگ، پر خرج و با شکوه بود...

بررسی قسمت هشتم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت هشتم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت هشتم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید *** قسمت یکشنبه شب Game of Thrones هیجان انگیز بود، شاید بیشتر به خاطر آنچیزی که نبود نه آن چیزی که بود! البته همه قسمت ها نباید هیجان انگیز و پر خرج باشند به خصوص...

11 Comments

 1. Ehsan Ayobi
  Ehsan Ayobi March 26, 2015

  قسمت اول فصل جدید کی پخش میشه

 2. Ali Ganbari
  Ali Ganbari March 25, 2015

  سلام فصل 5 کی میاد؟

 3. Behnoosh Bonakdar
  Behnoosh Bonakdar March 25, 2015

  دروگو رم خيلي وحشي و بي احساس تر نشون ميده كه به نظرم كتاب حس بهتري ميده تا سريال

 4. Majid Gharakhanloo
  Majid Gharakhanloo March 25, 2015

  میشه از طراحی سایتتون انتقاد کرد؟

  • سریالهای خارجی
   سریالهای خارجی March 25, 2015

   بله بفرمایید رسیدگی میشه حتماً

  • Majid Gharakhanloo
   Majid Gharakhanloo March 25, 2015

   شما سایتتون خوب عمل میکنه اما از نظر ظاهری و چیدمان کمی ضعیفه مثلا عکسی که برای خبر انخاب می کنید و به عنوان بک گراند روی صفحه میفته یکم ساده و مبتدی برای مثال لینک زیر نگاه کنید که چجوری از فیلتر و افکت استفاده کرده و همون عکس به صورت مات پشت تصویر افتاده و مطلب اخر که خیلی هم حیاتی نیست اگر هدر سایت عوض کنید البته عکس ایراد نداره منظورم اینه که یکم خاصتر بشه و متمایز باشه از بقیه مثلا یه چیز مثل عکس ارسالی فقط جایه چهره های سیاسی از چهره هنرمندان خیلی مطرح سریالها توش استفاده بشه. با تشکراز روحیه انتقاد پذیر
   https://pro.beatport.com/release/a-town-called-paradise/1321326

  • سریالهای خارجی
   سریالهای خارجی March 25, 2015

   Majid هر دو پیشنهادتون خوب و مفید بود. در درجه اول تشکر میکنم بابت اینکه وقت گذاشتید و به سایت خودتون اهمیت دادید.
   و اینکه مورد اول را از امروز رویش کار میکنم تا اجرا شود و در مورد دوم نیز چشم سعی میکنم کسی را پیدا کنم که بتواند این کار را برایم بکند چون خودم گرافیست نیستم.
   ممنون

  • Majid Gharakhanloo
   Majid Gharakhanloo March 25, 2015

   خواهش میکنم من وظیفه کاربریمو انجام دادم 😀

  • Majid Gharakhanloo
   Majid Gharakhanloo March 25, 2015

   خواهش میکنم من وظیفه کاربریمو انجام دادم 😀

  • Majid Gharakhanloo
   Majid Gharakhanloo March 25, 2015

   خواهش میکنم من وظیفه کاربریمو انجام دادم 😀

 5. Saeed Majdy
  Saeed Majdy March 25, 2015

  Bazam Az Khanevade Stark Nakoshan Khobe >:o >:o >:o >:o

Comments are closed.