بررسی قسمت آخر فصل 5 سریال Game of Thrones: قسمت سوم – سواران اژدها

بررسی قسمت آخر فصل 5 سریال Game of Thrones: قسمت سوم – سواران اژدها

*** هشدار اسپویلر اگر تا قسمت آخر فصل 5 ندیده اید اول تماشا کنید بعد به اینجا بیایید تا بحث کنیم***

خب دوستان در ادامه نقد و بررسی قسمت آخر از فصل 5 سریال Game of Thrones در خدمت شما هستیم. همانطور که در قسمت های قبلی خواندید درباره اینکه Azor Ahai کیست (قسمت اول – بازگشت Azor Ahai) و اینکه چرا فکر میکنیم جان اسنو Azor Ahai هست (قسمت دوم – نغمه یخ و آتش) توضیح دادیم. اکنون به تئوری دیگری می پردازیم و آن هم اژدها سواران میباشد.

حالا چرا اژدها سواران قضیه مهمیست؟ سالیان سال قبل Targaryen ها اژدها سواری را گفته میشود که به کمک ترکیب جادو و تمرین یادگرفتند. البته به نظر میرسد در قسمت 9 هیچ جادوی خاصی توسط دنریس  صورت نگرفت. پیوندی خاص بین او و Drogon صورت گرفته است. همچنین باید گفت که اژدها سواری همانند شکل دهی فولاد Valyrian یک هنر فراموش شده است و همچنین روشی بسیار موثر در جنگ! اژدها سواران تارگرین همانهایی هستند که برای اولین بار هفت اقلیم پادشهای را متحد کردند و همانطور که می شود حدس زد آتش اژدهای دنریس ممکن است تنها امید سرزمین انسان ها در برابر پادشاه شب باشد. چون در قسمت 9 دیدیم که نه تنها آتش معمولی روی وایت واکر ها تاثیری ندارد بلکه آن ها با حضور یخ آلودشان آتش را خاموش نیز میکنند!

556ca6dc378caf0d670e5d6a_white-waker-fire

اما اگر فولاد اژدها (شمشیر فولاد Valyrian) و Dragon Glass بتواند این وایت واکرها را از بین ببرد پس احتمالاً آتش اژدها هم بتواند بر روی آن ها کارساز باشد. حتماً یه دلیلی هست که اسم اش “نغمه یخ و اتش” گذاشته شده! به احتمال زیاد Sam بلاخره با خواندن کتاب های بیشتر متوجه این قضیه میشود.

556ca4d8378caf0d670e5d2e_burnination

 و خدا رو شکر دنریس هم بعد از این همه مدت یک مشاور درست و حسابی برای خود پیدا کرده در شکل و شمایل Tyrion Lannister!

حالا باید دید آیا هر کسی میتواند سوار اژدها شود؟ خیر، ابداً اینطور نیست. رام کردن اژدها به همین راحتی ها نیست. حتی همان صحنه که در فیلم دنریس با ناز و فریاد دروگون را رام کرد در کتاب خشن تر به تصویر کشیده شده است! ظاهراً نشان دادن اینهمه خشونت و غیره در تلویزیون اشکال ندارد اما نشان دادن آزار و رام کردن اژدها بد آموزی دارد! در کتاب ها شخصیتی به نام Quentyn Martell وجود دارد که سعی میکند همانند دنریس کنترل یکی از اژدهایانش به نام Viserion را بدست گیرد اما توسط اژدهای سومی Rhaegal به آتش کشیده می شود. ظاهراً به نظر میرسد که شخصیت مارتل را از سریال حذف کرده اند اما شاید یکی از اطرافیان فعلی دنریس به این بلا دچار شود.

خب حالا آیا فقط دنریس تنها سوار اژدها خواهد بود؟ احتمالاً نه. یک صحنه رویای پیشگویانه در کتاب ها هست که در آن برادر مرده دنریس میگوید: “اژدها 3 سر دارد.” از این جمله و کمی هم ایما و اشاره های خود نویسنده کتاب جورج مارتین در سخنانش اکثراً بر این معتقد اند که 3 اژدها سوار وجود خواهد داشت. اما آن اژدها سواران حداقل باید قسمتی تارگرین باشند.

556bf10d378caf0d670e4f6a_got-targ-blood

اما آیا دنریس آخرین تارگرین نیست؟ خیر اینطور نیست. در سرزمین Westeros پر از تارگرین های مخفی است. یکی Aegon برادر زاده دنریس هست که البته گفته میشود ممکن است شخصیت اش تقلبی باشد. دیگری جان اسنو خودمان هست (مطمئناً تا به حال در باره این تئوری شنیده اید، اگر نشنیده اید قسمت بعدی مقاله (شماره چهار) راجع به همین است. در آن قسمت تئوری نصف تارگرین و نصف استارک بودن جان اسنو را بررسی خواهیم کرد.) و در آخر نیز البته تیریون. خیلی های معتقد اند که جان و دنریس و تیریون 3 اژدها سوار هستند. کاندیداهای دیگری نیز هستند همانند Bran Stark یا Varys (که خود پتانسیل این را دارد که یک تارگرین مخفی دیگر باشد). اما به نظر میرسد که به احتمال زیاد 3 سوار اصلی از 3 شخصیت اصلی داستان باشند.

55776cbb320a56cf4240d242_lyanna

 این تئوری ها میشود گفت برای خوانندگان کتاب کافی باشد. اما آیا در سریال نیز شواهدی مبنی بر این وجود دارد؟ خب در مورد هردو کلی سرنخ در سریال وجود داشت. در مورد پدر و مادر جان که کلی در این فصل بهش اشاره کوچک شد (3 بار – در مقاله بعدی بخوانید) و در مورد تیریون هم وقتی Tywin زنده بود از هیچ فرصتی دریغ نمیکرد که به تیریون بگوید تو همانند یک لنیستر واقعی نیستی.

اما در فصل دوم قسمت 10 بیشترین و مهمترین اشاره در صحنه خانه فنا ناپذیر به این قضیه 3 سوار اژدها بود. در آن صحنه ی رویا مانند، ما دنریس را میبینیم که سه مکان جدا و خاص را ملاقات میکند. از آنجایی که خانه فنا ناپذیر در کتاب با جزییات بیشتر همراه است و در آن از 3 سر داشتن اژدها صحبت میشود خیلی ها بر این عقیده هستند که در سریال فقط به نکات برجسته آن اشاره شده است. به عبارتی سه لوکیشن موجود در خواب، دیوار، اتاق تخت پادشاهی و خیمه ی Khal Drogo به سه سوار اژدها اشاره میکند. مسلماً دیوار به جان اسنو اشاره میکند و اتاق تخت پادشاهی برای تیریون هست.

55775b18320a56cf4240d0be_dany-throne-got

در جایی دیگر نیز در فصل قبل هنگامی که Daario دسته گلی را برای دنریس میچیند نیز حرکتی نمادین به نظر میرسد. گل سفید برای خلیسی محبوبمان با رنگ موی پلاتینی است. گل آبی هم که به طور مداوم در کتاب نشانه ای از جان اسنو هست (Rhaegar یک تاجی از گل رز آبی بر دامن Lyanna Stark میگذارد، و دنریس رویایی مبنی بر روییدن گل آبی بر روی دیوار میبیند). گل قرمز و طلایی هم که نشان از رنگ های لنیستر ها (تیریون) دارد.

5342cc9d7686d86f770114c3_symbolism1

پس اگر همه این قضایا بر طبق تئوری های طرفداران پیش برود ما جان، دنریس و تیریون را سوار بر اژدها خواهیم داشت. آیا این چیزی بود که شما دوست داشتید اتفاق بیافتد؟

قسمت بعدی مقاله با نام ترکیبی از گرگ و اژدها میباشد.

پست های مرتبط

بررسی قسمت آخر فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت آخر فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت دهم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید *** افراط گرایی در هر نوع اش خطرناک است چه در خدمت هفت مقدس باشد یا ارباب نور، همانطور که Davos فهمید Melisandre, Stannis و Selyse با نام خدای قرمز چه بلایی سر...

بررسی قسمت نهم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت نهم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت نهم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید *** خب فکر کنم تمام کسانی که از دو قسمت قبلی این فصل ناراضی بودند با دیدن این قسمت راضی شده باشند! همانطور که پیش بینی کرده بودیم قستمی بزرگ، پر خرج و با شکوه بود...

بررسی قسمت هشتم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت هشتم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت هشتم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید *** قسمت یکشنبه شب Game of Thrones هیجان انگیز بود، شاید بیشتر به خاطر آنچیزی که نبود نه آن چیزی که بود! البته همه قسمت ها نباید هیجان انگیز و پر خرج باشند به خصوص...

27 Comments

 1. ali July 7, 2015

  agha ketabaye ino az koja mikhari? noskhe english tu iran hast?

  • NED July 7, 2015

   من نخریدم. میگن هست

 2. علی June 30, 2015

  زرشک!!!!

 3. iman June 27, 2015

  عالی بود ممنون

 4. Ehsan Rakhsh Khorshid
  Ehsan Rakhsh Khorshid June 24, 2015

  فصل 5 چند قسمته مگه!!!!!

  • سریالهای خارجی
   سریالهای خارجی June 24, 2015

   مقاله چند قسمتی بود وگرنه فصل 5 همون 10 قسمته

 5. رامين June 24, 2015

  لطفا در مورد عموي جان اسنو هم كه رفت ب اون ور ديوار و برنگشت هم بنويسين. ممنون

 6. رامين June 24, 2015

  عالي، لطفا نقد بعديتونو هرچه سريعتر قرار بدين. ❤️

 7. Siamak DM
  Siamak DM June 24, 2015

  Navid Johari

 8. Ehsan Zahed
  Ehsan Zahed June 24, 2015

  تو کل سریال امیدم به همین اسنو بود. مرد اصن یه جوری شد سریال. با اینکه به خاطر غیرقابل پیشبینی بودن این سریال و بیشتر با این ویژگیش دوسش دارم این تیکش جالب نبود اصن

 9. علی اهوازی
  علی اهوازی June 23, 2015

  جان اسنو هم مرد به جرم خیانت کشتنش، فکر کنم مهران رجبی پادشاه میشه

 10. رضا حسن نژاد
  رضا حسن نژاد June 23, 2015

  جان اسنو نمیمیره کارگردانش گفته بود اجازه کوتا ه کردن موهاش رو نمیدیم

  • Ehsan Zahed
   Ehsan Zahed June 24, 2015

   خوب آقا رضا این چه معنی میده ؟؟؟

  • رضا حسن نژاد
   رضا حسن نژاد June 24, 2015

   وقتی به بازگر اجازه نمیده مدل موش رو عوض کنه واسه مابقی فیلم ها یعنی این کارکتر هنوز توی فیلم هستش

  • رضا حسن نژاد
   رضا حسن نژاد June 24, 2015

   وقتی به بازگر اجازه نمیده مدل موش رو عوض کنه واسه مابقی فیلم ها یعنی این کارکتر هنوز توی فیلم هستش

  • Salim Ghahri
   Salim Ghahri June 25, 2015

   احتمالش هست که اسنو رهبر زامبیا بشه!

  • رضا حسن نژاد
   رضا حسن نژاد June 26, 2015

   اون جادگره ملیسا اومده پیش نگهبانان شب احتمالا اون یه کاری کنه دوباره زندش کنه از همون اول که جان اسنو رو دید به قول خودمون شیفتش شد

 11. Mi Lad
  Mi Lad June 23, 2015

  یعنی کاملا مضخرف تمام خواهد شد همه خوب ها دارن یکی یکی میمیرن… دیگه از اوج داستان کاسته شده

 12. amir June 21, 2015

  خوب بود.
  نصف بیشترشو میدونستم :))))))

 13. محمد June 20, 2015

  عاغا پس برن چی شد کلا یه فصل نبود قرار بود پرواز کنه \:

  • NED June 20, 2015

   مطلب زیر را مطالعه کنید:
   bit.ly/ftvsirbranstory

 14. پیام . م June 20, 2015

  آقا آهنک googbye brother ه هنگام رگ ند استارک پخش شد هم هنگام مرگ جان. آیا این دلیلی بر این نیست که جان برای همیشه میمیره.

  • NED June 20, 2015

   نمیدونم فعلاً که اونو گذاشتم رینگ تونم 😀

 15. pouya June 20, 2015

  بسیار بسیار عالی بود ممنون از شما . لطفا نقد بعدی رو هر جه زود تر بزارین

 16. رایدون June 20, 2015

  بازم یگم تریون اژدها سوار نیست.مطمئن باشید.فرزنداستارک بردونه

 17. ariya June 20, 2015

  عالی .منتظر نقد بعدی هستیم

 18. مسعود June 19, 2015

  مث همیشه پر از اطلاعات
  ممنون

Comments are closed.