بررسی قسمت آخر فصل 5 سریال Game of Thrones: قسمت چهارم – ترکیبی از گرگ و اژدها

بررسی قسمت آخر فصل 5 سریال Game of Thrones: قسمت چهارم – ترکیبی از گرگ و اژدها

*** هشدار اسپویلر اگر تا قسمت آخر فصل 5 ندیده اید اول تماشا کنید بعد به اینجا بیایید تا بحث کنیم***

خب همانطور که قول داده بودیم میخواهیم قضیه R+L=J را برای دوستانی که هنوز از این تئوری خبر ندارند و پرسیده بودند تعریف کنیم و همچنین به نکاتی که در این فصل در اثبات این تئوری اشاره شد بپردازیم.

پدر و مادر جان اسنو چه کسانی هستند؟

Untitled-1

R+L=J یکی از تئوری هایی است که بین طرفداران کتاب های مارتین بسیار محبوب است. بر اساس این فرضیه جان اسنو برخلاف چیزی که گفته شده فرزند ادارک استارک و یک خانم نامشخص نیست. طبق این فرضیه جان فرزند خواهر ند استارک یعنی لایانا استارک و ریگار تارگرین است.

Untitled-2
ریگار تارگرین پسر Mad King و فرزند ارشد او بوده است. یعنی در حقیقت او برادر بزرگ تر دنریس و ویسریس تارگرین بوده است.
لیانا استارک طبق این فرضیه جایگاهی معادل هلنا تروی در داستان دارد و توسط ریگار تارگرین گروگان گرفته شده بود و یا طبق فرضیه ای دیگر با او فرار و پنهانی ازدواج کرد و در Tower of Joy‌ در دورن ساکن شده بودند که جنگ آغاز شد.

Untitled-3

 بعد از شروع جنگ ند به همراه شش نفر دیگر به آنجا می رود تا لایانا را پیدا کند که با سه نفر از گارد سلطنتی روبه رو شده و مجبور به جنگیدن می شوند که در نهایت از این جنگ کوتاه ند و یک فرد دیگر نجات پیدا می کنند و وقتی که به بالای برج برای یافتن لایانا می روند او را در بستری از خون می بینند. در این جا لیانا قبل از مرگش از ند خواست تا به او قولی بدهد.
در اینجا R+L=J پیشنهاد می کند که بستر خونین لیانا به خاطر تولد فرزندش بوده باشد و فرزند متولد شده دو رگه ای از لیانا و ریگار بوده باشد. تصور می شود قولی که ند به خواهرش داده است این بوده که از فرزندش محافظت کند و به بقیه نیز بگوید که او فرزند خود ند است تا اینگونه از جان بچه ی آنها حفاظت شود. زیرا در آن زمان رابرت به دنبال کشتن تمام افراد خانواده ی تارگرین بوده تا نسلی از آنها ادعای سلطنت نکند.
پس از این واقعه ند به همراه یک نوزاد (جان اسنو) به وینترفل آمده و به همه می گوید که او بچه ی خودش است.

این فرضیه ای است که برای پدر و مادر واقعی جان اسنو داده شده است. اما چه شواهدی باعث می شود تا این فرضیه قدرت بیشتری پیدا کند؟
اول از همه قبول این واقعیت که ند استارک، یک مرد متشخص و پایبند به خانواده فرزند دیگری از شخصی به جز کتلین استارک داشته باشد بسیار سخت است و واقعیتی دور از ذهن به نظر می آید. او در این مورد هم گفته است که باعث سرافکندگی کتلین و خودش پیش چشم مردم و درگاه خدا شده است.
از طرفی ند برخلاف دوستش رابرت آدمی نیست که قول هایش را فراموش کند یا قسم های موقع ازدواجش را زیر پا بگذارد.
در کتاب در جایی از قول ند گفته شده است که در مورد جان به کتلین چنین گفته: “او از خون من است، تمام چیزی که می توانم بگویم همین است.” او در اینجا جان را از خون خود می داند اما به عنوان پسرش او را معرفی نکرده است.
در جای دیگری در کتاب او اسم فرزندانش را که لیست می کند می گوید: “راب، سانسا، آریا، برن و ریکان.” او در خط بعد به جان اشاره میکند اما در لیست فرزندان ند، جان نبود!
از طرفی گفته شده که آریا و جان بسیار شبیه هم بودند و گفته شده است که آریا نیز شباهت بسیاری به لیانا داشته است.
در یک مکالمه ای که ند داشته، گفته بود که دروغ هایی که برای مدت 14 سال گفته است او را آزرده می کنند و شب ها او را بیدار نگه می دارد. سوال اینجاست که چه دروغ هایی ند که یک نماد از لرد های خوب این داستان است می توانست گفته باشد؟ البته این را هم باید در نظر داشت که وقتی این جمله توسط ند گفته شد در اول کتاب اول، جان چهارده سال داشت.
پس می توان حدس زد که جان دروغی بود که ند گفته بود و رازش را برملا نکرد. زیرا یک بار ند گفته بود: “بعضی رازها بهتر است گفته نشوند. این رازها آنقدر خطرناک هستند که حتی نباید با کسانی که دوستشان دارید درمیان بگذارید.” کاملا مشخص است که ند از اینکه دروغ می گوید ناراحت است ولی این کار را کرد تا به قولی که به خواهرش داده پایبند باشد و از فرزند او محافظت کند.Untitled-8
نکته ی جالب دیگر این است که وقتی ند به دنبال خواهرش رفته بود سه نفر از گارد سلطنتی از آنجا محافظت می کردند. این عجیب نیست که گارد سلطنتی در آن موقع از جنگ آنجا حضور داشته باشند؟ وظیفه ی گارد سلطنتی حفاطت از افراد وابسته به پادشاه و جایگزین های اوست پس می توان حدس زد که در همان موقع به جز لیانا کسی در آنجا حضور داشته که خون سلطنتی داشته و برای حفاظت از او گارد سلطنتی در آنجا حضور داشتند.

وقتی که دنریس در House of Undying در Qarth‌ بود یک شب در خواب می بیند که یک گل آبی روی دیواری از یخ رشد کرده است و فضا را از عطر خوبش پر کرده است. گل های آبی رنگ و به خصوص رز آبی در داستان به لیانا استارک نسبت داده شده است. ریگار تارگرین نیز به لیانا لقب ملکه ی زیبایی داده بود و برای او تاجی از رزهای آبی رنگ ساخته بود. در وینترفل نیز مجسمه ی لیانا استارک در کنار گل های آبی بسیاری وجود دارد. در این خواب نکته ی بسیار واضح دیوار یخی است. ولی دیوار یخی چه ارتباطی با لیانا می تواند داشته باشد؟ این ارتباط احتمالا کسی نیست به جز جان که در دیوار نگهبانی می داد.

Untitled-9
اگر این فرضیه ها درست باشد و جان فرزند لیانا استارک (از سرزمین شمالی و یخبندان وینترفل) و ریگار تارگرین‌ (از نژاد اژدها و آتش) باشد به این ترتیب جان فرزندی از یخ و آتش است!
شاید جان همان شاهزاده ی موعود یا Azor Ahai باشد!
همان طور که می دانید در نژاد استارک یک ویژگی جالب توانایی تغییر بدن یا بهتر است بگویم ورود به بدن دیگر جانداران است همان طور که این خصوصیت را در برن استارک دیدیم. از طرفی در نژاد تارگرین خصوصیتی هست که با آن می توانند اژدها را کنترل و رام کنند. اگر جان دورگه ای از این نژادها باشد شاید قابلیت های بسیاری داشته باشد!

Untitled-11
اگر جان واقعا فرزند ریگار باشد می تواند ادعای سلطنت نیز داشته باشد، شاید حتی بیشتر از دنریس! حتی در صورتی که لیانا و ریگار ازدواج هم نکرده باشند بازهم جان می تواند در حضور یک شخص مهم عنوان اسنو را از خود بردارد و به عنوان فرزند اصلی ریگار ادعای سلطنت کند!
البته جان در سوگندی که برای محافظت از دیوار خورده بود گفته بود که ادعای پادشاهی نکند! و این که او خودش بخواهد پادشاه بشود نیز کمی دور از ذهن به نظر می رسد.

تا اینجا از کتاب گفتیم، حالا ببینیم چه نکات ریزی در آخرین فصل پخش شده در سریال به آن اشاره شد که این قضیه را اثبات میکن:

اولین نکته آنجایی بود که Stannis و Seylse Baratheon در حال تماشای جان اسنو در کستل بلک بودند و Seylse به دنبال نگاهش به جان گفت: “یک فرزند نامشروع از یک فرد نامشخص!” و استنیس در پاسخش گفت: “شاید! ولی این راه و رسم ند استارک نبود.”

ایده ی اینکه ادارد استارک متشخص به همسر خودش خیانت کند واقعیتی بسیار دوراز ذهن به نظر می آید… شاید او هیچ وقت بی وفایی نکرده باشد!

در وینترفل پیتر بیلیش وقتی داستان عشق ریگار و لیانا را سر مزار لیانا تعریف می کرد گفت که ریگار لیانا را بیشتر از همسرش دوست داشت و انتخاب اصلی او لیانا بوده است. که در ادامه ی آن سانسا گفت که ریگار لیانا را دزدید و به او تجاوز کرد. البته پیش از این در همین فصل دیدیم که Barristan Selmy در توصیف ریگار برای دنریس گفته بود که او یک پرنس حساس و مردمی بود و دوست داشت که با مردم در ارتباط باشد. بنابراین به نظر میاید چیزهای زیادی هست که در مورد ریگار نمیدانیم.

در ادامه نیز شاهد تلاش های ملیساندرا برای وسوسه کردن جان بودیم. ملیساندرا شخصی است که همیشه به افرادی که خون سلطنتی داشته اند متصل بوده، در ابتدا با استنیس برای تولید یک سایه ی مرگبار، پس از آن با یکی از پسرهای استنیس برای تولید یک جادوی خونی و درنهایت درصدد وسوسه کردن جان برآمد. شاید ملیساندره دلیلی محکم برای این کارش داشته بوده باشد.

Untitled-12

تا پایان فصل پنجم دیدم که جان توسط همکاران خود کشته شد. اما چه کسی در Castle Black جرات دارد که یک مرده را نسوزانده دفن کند؟ حتماً به خاطر ترس از اینکه بعدا او یک White Walker نشود پیکرش در آتش سوزانده خواهد شد. اما اگر جان واقعاً دورگه ای از تارگرین و استارک باشد ممکن است همانند دنریس آتش روی او تاثیری نداشته باشد و او را نسوزاند… شاید جان اسنو سوخته شود و از آتش جان تارگرین برخیزد…

اگر از مطالب بالا خوشتان آمد لایک و شیر همین مطلب در فیس بوک را فراموش نکنید و ما را نسبت به اینکه آیا دوست دارید بیشتر از این دست مقالات در سایت بخوانید یا خیر در کامنت ها مطلع کنید.

پست های مرتبط

بررسی قسمت آخر فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت آخر فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت دهم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید *** افراط گرایی در هر نوع اش خطرناک است چه در خدمت هفت مقدس باشد یا ارباب نور، همانطور که Davos فهمید Melisandre, Stannis و Selyse با نام خدای قرمز چه بلایی سر...

بررسی قسمت نهم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت نهم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت نهم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید *** خب فکر کنم تمام کسانی که از دو قسمت قبلی این فصل ناراضی بودند با دیدن این قسمت راضی شده باشند! همانطور که پیش بینی کرده بودیم قستمی بزرگ، پر خرج و با شکوه بود...

بررسی قسمت هشتم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت هشتم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت هشتم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید *** قسمت یکشنبه شب Game of Thrones هیجان انگیز بود، شاید بیشتر به خاطر آنچیزی که نبود نه آن چیزی که بود! البته همه قسمت ها نباید هیجان انگیز و پر خرج باشند به خصوص...

34 Comments

  1. adel February 3, 2016

    ممنون از مطلب قشنگتون. من فکر میکنم برن استارک راز سریال باشه و طبق همون گفته کلاغ که بهش گفت تو قدرتی داری که ازش خبر نداری شاید اون قدرت زنده کردن مرده ها باشه و همین که خیلی وقته خبری ازش توی سریال نیست شاید توی فصل شیش بیاد. اما در کل امکان نداره که جان سریاال دیگه زنده نشه(ایهام)!!!چرا که سریال قسمت عمدش روی جان سرمایه گذاری کرده بود و اون چشم تو چشم شدنش با شاه وایت واکرها توش داستانها نهفتست!!!1حتما برمیگرده

Comments are closed.