خون آشام های واقعی چه کسانی هستند؟

خون آشام های واقعی چه کسانی هستند؟

سال هاست که درمورد خون آشام ها و دراکولا فیلم و سریال های زیادی ساخته می شود و با توجه به علاقه ی زیاد مردم به این قبیل داستان های تخیلی بسیاری از آن ها مورد استقبال قرار گرفته اند. اما اساسی ترین سوال این است که آیا امکان دارد این خون آشام ها واقعی باشند و در میان ما درحال گذراندن زندگی خود باشند؟
پاسخ این است که بله! آن ها وجود دارند!
افرادی که در سریال ها و فیلم ها ما با نام خون آشام آن ها را می شناسیم در واقع انسان هایی هستند که از یک بیماری به نام پورفیریا رنج می برند.
پورفیری یک بیماری نادر است که در بسیاری موارد ژنتیکی است و دو نوع حاد و مزمن دارد. در نوع مزمن این بیماری قسمت هم (Hem)(آهن) از هموگلوبین به دلیل نقص یا کمبود یکی از آنزیم های مسول ساخت، ساخته نمی شود و مواد حاصل از آن که به طور طبیعی نباید در بدن وجود داشته باشد درپوست و اعصاب بدن این افراد تجمع پیدا می کند و باعث ایجاد علایم خاصی می شود.
اما چه علایمی در این افراد وجود دارد که آنها را شبیه به خون آشام ها می کند؟
افرادی که از پورفیری رنج می برند حساسیت فوق العاده بالایی به نور خورشید دارند. قرار گرفتن در معرض نور در این افراد باعث ایجاد علایمی همچون سوختن پوست، ایجاد بدشکلی هایی مثل چروکیدگی، افتادگی بینی، تغییر در انگشتان و تغییر در حالت لب ها و فشردگی لب ها می شود. این تغییر حالت لب ها روی لثه ها تاثیر گذاشته و باعث می شود تا دندان های این افراد نیز همگی مانند دندان نیش به نظر برسند. بیماران دچار پورفیری به دلیل این حساسیت زیاد به نور خورشید ناچارند تنها در زمانی که نور خورشید کم است یا شب است از خانه خارج شوند یا در خانه برای پرده از پارچه های بسیار ضخیم استفاده کنند تا جلوی نور آفتاب را بگیرند.
بسیاری از بیماران دچار پورفیری به دلیل همین اختلالاتی که در سنتز هم در بدن دارند دارای رنگدانه های نابجا در دندان و دهان خود هستند که لثه ها و دندان هایشان را بیش از حد معمول قرمز نشان می دهد.

افراد دچار پورفیری به دلیل تغییرات ظاهری به خصوص در صورت خود از آینه می گریزند و دوست ندارند چهره ی خود را در آینه ببینند، همان طور که خون آشام ها نیز از آینه دوری می کنند.

یکی دیگر از علایمی که این افراد را بسیار شبیه به خون آشام ها می کند کاتالپسی است.این افراد می توانند به کرات دچار اپیزودهای کاتالپسی شوند یعنی ناگهانی تمام عضلات بدنشان سفت و منقبض می شود، ضربان قلبشان و ریت تنفسیشان به شدت پایین بیافتد و یک حالت مجسمه مانند به خود بگیرند بدون این که در این فاز هیچ دردی احساس کنند.گفته می شود افرادی که اپیزود های کاتالپسی دارند بسیار شبیه به یک جسد می شوند. در گذشته که امکان افتراق این حالت از مرگ وجود نداشت این افراد را به خاک می سپاردند غافل از این که این فقط یک فاز از بیماری بوده است. فاز کاتالپسی می تواند چند ساعت تا حتی چند روز به طول بیانجامد. افرادی که به خاک سپرده شده بودند پس از خارج شدن این فاز می توانستند خاک های روی خود را بکنند و از قبر بیرون بروند و باعث رعب و وحشت میان مردم شوند به همین دلیل بسیاری از افراد به آنها لقب Undead می دادند.
شاید یکی از دلایلی که در سریال ها و فیلم ها برای مرگ قطعی خون آشام ها آتش زدن آنها یا فرو بردن نیزه ی چوبی به قلب و پرکردن دهان آن ها از سیر را پیشنهاد می کنند همین باشد! در بسیاری از کندوکاوهای باستان شناسی اسکلت های بسیاری یافت شده اند در حالی که نیزه های کوچک چوبی و آهنین هم چنان در بدن آنها بوده است. باستان شناسان عقیده دارند که مردم در دوران باستان این افراد را با باور به خون آشام بودن این گونه کشته اند و همان طور بدون خارج کردن نیزه دفن کرده اند.
در گذشته باور بر این بود که این افراد اگر از خون تغذیه کنند ممکن است توسط خونی که می خورند بالانس بدن و سلامتی خود را به دست بیاورند به همین دلیل یک درمان قدیمی و البته منسوخ این بیماری خوردن خون بوده است.
یک باور دیگر در میان عموم مردم این بود که شاید بوته ی سیر و خود سیر بتواند باعث شفای این افراد شود ولی سیر با توجه به خواص خود و از طرفی حساسیت بیش از حد پوست این افراد تنها باعث بدتر شدن علایم آنها می شد.
یکی دیگر از علایمی که در پورفیری وجود دارد این است که به خاطر درگیری ها و ضایعاتی که در عصب ها به جای می گذارد می تواند در مراحل پیشرفته باعث تغییر رفتار و شخصیت این افراد شود.
امروزه درمان این بیماری با دوری از نور مستقیم و رژیم های پرکربوهیدرات انجام می شود.

پست های مرتبط

بررسی قسمت آخر فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت آخر فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت دهم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید *** افراط گرایی در هر نوع اش خطرناک است چه در خدمت هفت مقدس باشد یا ارباب نور، همانطور که Davos فهمید Melisandre, Stannis و Selyse با نام خدای قرمز چه بلایی سر...

بررسی قسمت نهم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت نهم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت نهم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید *** خب فکر کنم تمام کسانی که از دو قسمت قبلی این فصل ناراضی بودند با دیدن این قسمت راضی شده باشند! همانطور که پیش بینی کرده بودیم قستمی بزرگ، پر خرج و با شکوه بود...

بررسی قسمت هشتم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت هشتم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت هشتم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید *** قسمت یکشنبه شب Game of Thrones هیجان انگیز بود، شاید بیشتر به خاطر آنچیزی که نبود نه آن چیزی که بود! البته همه قسمت ها نباید هیجان انگیز و پر خرج باشند به خصوص...

14 Comments

 1. Far Hood
  Far Hood July 3, 2015

  فصل جدید سریال The Walking dead کی قراره پخش بشه؟

  • Farina Zamani
   Farina Zamani July 3, 2015

   Mehr miyad

  • Far Hood
   Far Hood July 3, 2015

   alaki migiiiiiii?

  • Farina Zamani
   Farina Zamani July 3, 2015

   Na 😐

 2. Golsaa Bhruzi
  Golsaa Bhruzi July 2, 2015

  چه جالب!من همیشه واسم سوال بود که توو واقعیت هم وجود دارن یا نه.

 3. Sahar Esmaeili
  Sahar Esmaeili July 2, 2015

  Ghazale Ghattavi

 4. Reza Yahyaei
  Reza Yahyaei July 2, 2015

  جالب بود تا حالا اينطورى بهش فكر نكرده بودم

 5. Mahdie Khalili
  Mahdie Khalili July 2, 2015

  jazab boooood…

 6. Behzad Irani
  Behzad Irani July 1, 2015

  admin paget aaalie

  • سریالهای خارجی
   سریالهای خارجی July 2, 2015

   عالی ای از خودتونه 😉

  • Hamed Fn
   Hamed Fn July 2, 2015

   hala ke injoriye asan man faghat be eshghe in safe miyam fb (y)

  • سریالهای خارجی
   سریالهای خارجی July 3, 2015

   @hamed: lotf darid shoma :*

  • سریالهای خارجی
   سریالهای خارجی July 3, 2015

   Hamed Fn lotf darid shoma :*

 7. Mohammad Tayebi
  Mohammad Tayebi July 1, 2015

  باورم نمیشه O.o

Comments are closed.