کسی برای شخصیتهای فصل دوم سریال True Detective دل نمیسوزاند!

کسی برای شخصیتهای فصل دوم سریال True Detective دل نمیسوزاند!

تعداد کمی پیدا میشوند که ادعا کنند این فصل از سریال True Detective جالب بوده است. شاید دلیل آن عالی بودن فصل اول این سریال است یا کلاس بالاتر بازیگران فصل اول. اما واقعاً چرا این اتفاق افتاده است؟ آیا دلیل آن فقط همین دو مورد است. البته که نه! یک سریال یا ادامه ای برای یک فیلم میتواند از خود نسخه اولیه و اصلی آن بالاتر برود. برای مثال The Dark Night, Terminator 2: Judgment Day, American Horror Story و … البته اکثر مواقع عکس این موضوع اتفاق میافتد اما نشدنی نیست.

خالق سریال True Detective یعنی Nic Pizzolatto فصل اول این سریال را به کل به کنار گذاشت و فصلی جدید را از اول با داستانی جدید، بازیگرانی جدید و معمایی جدید آغاز کرد. اما چیزی را که فراموش کرد عنصر کشش بود! با اینکه Rust و Marty در فصل اول می درخشیدند اما ما همیشه معمای داستان را داشتیم که با هیجان دنبال کنیم. همانند سریال Lost داستان و شخصیت ها دست به دست هم داده بودند و ما را در طول سریال با خود میکشاندند و از این نقطه داستان به نقطه دیگر میبردند نه اینکه تمام زحمت و بار این کشش بر روی دوش فقط یک نفر باشد.

در فصل دوم آنقدر درگیر مشکلات درونی چهار شخصیت اصلی سریال شده ایم که دیگر خط داستانی و معما و قتل اتفاق افتاده جای نفس کشیدن ندارند و به آن ها اهمیت نمیدهیم! در این 4 ساعت از این سریال کوتاه به هیچ جایی نرسیده ایم. ساخت و پرداخت یک شخصیت در فیلم یا سریال کار مهمی است اما اصلی ترین نکته در مورد آن این است که ما (بیننده) برای آن شخصیت اهمیت قائل شویم، بتوانیم با او اخت پیدا کنیم، داستانش و حوادثی که برایش اتفاق میافتند برای ما مهم باشند! اما در سریال متاسفانه چنین امر مهمی فقط برای یک شخصیت اتفاق افتاده است. سرگذشت و شخصیت کاراکترهای این سریال بسیار تکراری، ساده و کلیشه ای هستند و همانند این است که نویسنده ها 5 دقیقه نشسته باشند و تصمیم گرفته باشند چهار شخصیت دارند که نیاز به گذشته و شخصیت پردازی دارند پس یکی از آن ها را دچار آسیب روحی از جنگ بکنیم و پیچیدگی شخصیت هم سرگردانی زندگی جنسی اش باشد، دیگری حتماً خانمی باشد که پدری نا مناسب و خیره سر داشته باشد و او توانسته روی پای خودش بایستد و خود کفا است، پیچیدگی شخصیت او نیز مشکل قمار اش باشد. دیگری رییس مافیا باشد که دچار مشکل شده است و پول هایش را از دست داده است و پیچیدگی او این باشد که بچه دار نمیشود! همانطور که میبینید در سه خط کاراکتر ها این داستان به کلیشه ای ترین شکل ممکن شکل گرفته اند.

true-detective-season-2-408981917-n

هزاران بار شخصیتی که دچار مشکلات روحی بر اثر جنگ شده را در  فیلم ها و سریال های مختلف دیده ایم، برای ما مهم نیست که طرف یک زمانی با دوست اش Brokeback Mountain رفته است! هزاران بار کاراکتر زن خود کفا و پهلوان با پدری بی لیاقت و مشکل دار دیده ایم. برای ما مهم نیست که او مشکل قمار دارد یا نمیتواند به مردی دیگر اتکا کند. برای ما مهم نیست که یک خلافکار پول هایش را از دست داده است! ما اول باید برای او اهمیت قائل شویم! اینطور نیست که تونی سوپرانو دچار مشکل شده باشد و ما برایمان مهم باشد! و ما باید چهار قسمت داستان او را دنبال کنیم که به جاهایی که اصلاً نمیدانیم کجا هستند و پیش زمینه ای نداریم سر بزند و اعلام مالکیت کند و به زور سهم بخواهد؟! همچنین هزاران بار داستان های مختلف عدم توانایی بچه دار شدن و غیره را دیده ایم. میتوان گفت بدترین نکته این فصل کاراکتر فرنک و بازیگرش است! و تقصیر بازیگر هم نیست. Vince Vaughn بازیگر خوبیست اما تجربه نشان داده که هرچه کمتر آدم بدهای فیلم ها و سریال ها در تصویر ظاهر شوند بیشتر تاثیر گذارند. آن ها باید در گوشه و کنار باشند و خرابکاری هایشان را انجام دهند نه اینکه اینهمه دیالوگ داشته باشند و در مورد چیز های بد و شیطانی صحبت کنند و کارهای بدی که میخواهند بکنند را تعریف کنند یا در تختخواب داستان تعریف کنند و بخش اعظمی از بار سریال بر دوش آن ها باشد. بی خود نیست جوکر، T-1000، هانیبال و … در فیلم هایشان کمترین حضور را دارند.

vince

زیبایی شخصیت های فصل اول بی همتا بودن آن ها بود. شخصیت Rust جدید بود، تک بود. بی صبرانه کل سریال منتظر دیالوگ های این شخصیت بودیم و به جد میتوان گفت بهترین قسمت های سریال بودند.

تنها شخصیتی که میتوان به او اهمیت داد و میشود گفت برای ما مهم است در این فصل شخصیت Ray Velcoro است آن هم شاید به خاطر بازی زیبای کالین فارل باشد. این شخصیت پتانسیل اش را دارد. پلیسی که به همسر اش تجاوز شده و او در پی انتقام بوده و در همین حین از همسر اش احتمالاً بنا به دلایلی مربوط به همین موضوع جدا شده است. میتوان گفت تنها نقطه کشش این فصل همین است و یکی از نکات مثبت آن این است که هنوز کامل کل ماجرا و اینکه بعد از پیدا کردن متجاوز چه اتفاقی دقیقاً افتاد نشان داده نشده است و اگر نویسندگان علاقه به نگه داشتن بینندگان داشته باشند در قسمت های پایانی این ماجرا را کامل تعریف خواهند کرد نه زودتر.

عنصر اصلی دیگر این سریال معمای قتل اتفاق افتاده است که باز هم جایی برای این ندارد که بیننده به آن اهمیت بدهد. یک فرد پولدار تبهکار کشته شده است. این برای بیننده آنقدر اهمیت ندارد که داستان را دنبال کند ببیند کی او را کشته است و به سزای اعمالش برسد و یا چرا او کشته شده است و اضافه کردن تجملات زندگی جنسی او به شخصیت اش به جذابیت یا جالب بودن شخصیت او کمک زیادی نمیکند! کلاً شخصیت پردازی ضعیف از مهمترین نقاط ضعف این فصل است.

البته سازنده این سریال تجربه خوبی در ساخت داستان های جنایی دارد و در کار خود وارد است و احتمال بسیار دارد که داستان در ادامه بسیار بهتر شود اما تا به اینجای کار میتوان گفت که نا امید کننده بوده است و یکی از نکات قوت یک فیلم یا سریال گیرایی و جذب در اولین لحظات شروع داستان است نه آنکه چهار قسمت گذشته باشد و هنوز بیننده منتظر نقطه عطف یا هیجان واقعی باشد. قسمت چهارم که پخش شد تیر اندازی انتهایی مقداری هیجان اضافه کرد و جالب بود که همه مردند غیر از کاراکتر های اصلی! سریع و نفس گیر بود اما کمکی به پیش برد داستان نکرد و باید دید که شاید در قسمت بعدی تاثیری داشته باشد، مسلماً آنهمه کشتار عواقب بد زیادی برای پلیس ها و کاراگاه های داستان ما در قسمت بعدی خواهد داشت مخصوصاً برای کاراگاه Ani Bezzerides.

کلاً چهار قسمت دیگر از این فصل مانده است و قرار نیست از دیدن آن دست بکشیم اما در حال حاضر تنها دلیل برای دیدن این سریال را میتوان بازی عالی کالین فارل در هر قسمت دانست.

TrueDetective-HBO

پست های مرتبط

بررسی قسمت آخر فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت آخر فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت دهم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید *** افراط گرایی در هر نوع اش خطرناک است چه در خدمت هفت مقدس باشد یا ارباب نور، همانطور که Davos فهمید Melisandre, Stannis و Selyse با نام خدای قرمز چه بلایی سر...

بررسی قسمت نهم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت نهم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت نهم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید *** خب فکر کنم تمام کسانی که از دو قسمت قبلی این فصل ناراضی بودند با دیدن این قسمت راضی شده باشند! همانطور که پیش بینی کرده بودیم قستمی بزرگ، پر خرج و با شکوه بود...

بررسی قسمت هشتم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت هشتم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت هشتم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید *** قسمت یکشنبه شب Game of Thrones هیجان انگیز بود، شاید بیشتر به خاطر آنچیزی که نبود نه آن چیزی که بود! البته همه قسمت ها نباید هیجان انگیز و پر خرج باشند به خصوص...

32 Comments

 1. MON August 31, 2015

  به شخصه فرانکو خیلی دوس داشتم
  ولی باقی برام جذابیت خاصی نداشتن

 2. Moji Zn
  Moji Zn July 20, 2015

  کند سریال میره جلو و خیلی گیج کنندس! من اصلا نفهمیدم این جوزانی کیه این وسط؟!اصلا جریان چیه؟شخصیت بدا چجور بهم وصلن؟بعید میدونم با این روند این فصل مثه فصل اول 8 قسمتی باشه!

 3. Mohammad Sayyad
  Mohammad Sayyad July 20, 2015

  به نظر من كم كم خوب ميشه
  عجله نكنيد تا همينجاشم خوبه

 4. Kian Farahani
  Kian Farahani July 19, 2015

  kheyli roo shakhsiata manovr mide va dastan serial gome…ravand serial aslan jazab va hayajan angiz nist va khaste konandas…charactera losan baz Collin Pharell shakhsiate jalebi dare

 5. Kimia Salimi Sabour
  Kimia Salimi Sabour July 19, 2015

  Shahab Jalalian

 6. Marjan Nabi
  Marjan Nabi July 19, 2015

  من به زور دارم فصل 2 نگاه میکنم شاید یچیز جالبی قسمتای بعد اتفاق بیفته.به هوای فصل 1 گول فصل 2 رو خوردیم.

 7. Mehdi Zare
  Mehdi Zare July 19, 2015

  موافقم که سریال به اندازهٔ فصل یکم کشش نداشته، اما بنظرم فرنک شخصیت بد داستان نیست که لازم باشه کم‌حضور باشه. خودم شخصن برای دنبال کردن سرنوشت فرنک فیلم رو می‌بینم؛ البته نه بخاطر اینکه ببینم بالاخره بچه‌دار می‌شه یا نه، به خاطر اینکه ببینم پولاش این‌وسط چی شده و چی می‌شه. در ضمن اون صحنهٔ تیراندازی به نظر من یک افتضاح روتین بود…

Comments are closed.