نقد و بررسی فصل دوم سریال True Detective (قسمت آخر)
فیلمنامه 4
بازیگری 8
کارگردانی 5
موسیقی 8
ویرایش 6
فیلمبرداری 7

همانطور که شاهد بودید فصل دوم سریال True Detective چندان راحت و روان چه برای بیننده و چه برای نویسنده این سریال Nic Pizzolatto نبود. برخی این فصل را دوست داشتند حالا چه از روی علاقه صرف به همین فصل یا علاقه زیاد به جا مانده از فصل قبل و یا علاقه و اعتماد به خود Nic ..

Summary 6.3 good
فیلمنامه 6
بازیگری 9
کارگردانی 6
موسیقی 9
ویرایش 7
فیلمبرداری 8
مجموع 1 رای از کاربران. شما نیز میتوانید در امتیاز دهی شرکت کنید. فقط کافیست روی ستاره های بالا کلیک کنید و دکمه ثبت را کلیک کنید
ثبت
Summary 7.5 good

نقد و بررسی فصل دوم سریال True Detective (قسمت آخر)

همانطور که شاهد بودید فصل دوم سریال True Detective چندان راحت و روان چه برای بیننده و چه برای نویسنده این سریال Nic Pizzolatto نبود. برخی این فصل را دوست داشتند حالا چه از روی علاقه صرف به همین فصل یا علاقه زیاد به جا مانده از فصل قبل و یا علاقه و اعتماد به خود Nic Pizzolatto. اما انتقاد ها از این فصل نیز بسیار بود و جالب اینجاست که به همین سه مورد باز می گشت. خیلی ها حتی این فصل را بدون در نظر گرفتن فصل قبلی مورد انتقاد زیاد قرار دادند، بعضی به دلیل بالا رفتن انتظاراتشان بعد از فصل اول، فصل دوم را در حد آن ندانستند و یکسری دیگر هم که با Nic Pizzolatto به خاطر استفاده کاملاً واضح ار نوشته های Thomas Ligotti (نویسنده امریکایی) برای دیالوگ های Rust Chole در فصل یک و عدم اشاره او به Ligotti در هیچ کجا با او مشکل داشتند. Pizzolatto تنها در زمانی که به طور مستقیم از او پرسیده شده بود در این رابطه پاسخ داد و از آنجایی که همه میدانند یکی از موفقیت های فصل اول، دیالوگ های Rust Chole بود بسیاری اینکار او را ناپسند دانستند و از او دلخور بودند که حتی هنگام گرفتن جایزه هیچ اشاره ای به Ligotti نکرد.

با این حال فصل جدید سریال True Detective در مواقعی مانند این بود که شخصی یک پازل بسیار پیچیده را روی زمین ریخته است و این وظیفه بیننده بود که این تیکه های زیاد، پیچیده و شبیه به هم را که هر کدام در جهات مختلف پراکنده میشوند جمع کند و در حیرت باشند که آیا میشود اصلاً اینها را دوباره کنار هم چید یا خیر. به بیانی دیگر فصلی بسیار آشفته بود و با اینکه قسمت یکی مانده به آخر “Black Maps and Motel Rooms” تمام سعی اش را کرد که این تیکه ها را در کنار هم جمع کند اما شکل دادن تیکه ها و گوشه های یک پازل یا داستان ما به همان اندازه زیبا نیست که خود آن به طور کامل کم کم شکل بگیرد و یک تصویر واضح در برابر ما قرار دهد.

***هشدار اگر قسمت آخر فصل دوم سریال True Detective را ندیده اید همین الآن از خواندن ادامه مطلب دست بکشید. این قسمت را ببینید، سپس ادامه مطلب را بخوانید. متن از این قسمت به بعد حاوی اسپویلر از قسمت آخر میباشد.***

ممکن است اولین سوال بپرسید حالا چرا نام قسمت “Omega Station” است؟ به احتمال جواب اش این خواهد بود که omega آخرین حرف از الفبای یونانی است. پس آخرین ایستگاه آخرین قسمت است. به هر حال قسمت آخر خیلی سعی کرد تا جایی که امکان دارد اطلاعات وارد این 90 دقیقه بکند و این در حالیست که معمای کل فصل در نیم ساعت اول حل شد و اما داستان ادامه پیدا کرد. در آخر هم هر چقدر سریال سعی کرد شخصیت های داستان ما را به هم نزدیک کند، اما در پایان همگی تنها ماندند.
می شود گفت بهترین قسمت فصل آخر همان ابتدای فصل بود که با ویرایش تصویری زیبا و بازی قشنگ Rachel McAdams و Colin Farrell همراه بود و ای کاش به همان صورت ادامه میافت نه اینکه به سمتی عجیب و غریب برود.
فرنک ازدواج اش را که یکی از ارکان اصلی هویت اش است همان اول به راحتی قربانی میکند و زندگی اش را به آتش میکشد و مثلاً مردانگی میکند و 100 هزار دلار هم به زن اش میدهد و میگوید برو پی کارت که به او آسیبی نرسد! جردن هم گول فیلم بازی کردن او را نمیخورد و با هم قرار میگذارند که همدیگر را در Venezuela ببیند و حتی با هم لباس ست میکنند. صحنه خداحافظی فرنک با جردن به قدری بد بود که خوبی های سکانس های اول را خنثی کرد. این صحنه، کشت و کشتار سراسر این قسمت را به منظور پایان دادن به موضوعات طرح شده همان ابتدای کار مطرح کرد و دیالوگ مضحک کت سفید با رز قرمز تیر آخر را نیز زد! داستان های پیش زمینه به زور گنجانده شده در میان صحنه های اکشن و دیالوگ های طولانی و بعضاً مضحک به همراه تلاش بیهوده برای توجیه شخصیت های فرعی مانند Nails و Felicia و توضیح گذشته و پیدایش آن ها تاثیر گذار نبودند. شاید بیان اینها در قسمت های اولیه (نه قسمت پایانی) حتی به بهبود سریال کمک میکرد. شاید توضیح نحوه شکل گیری نام Nails حال و هوای دیگری به داستان می بخشیذ. شاید کمی حس شوخ طبعی میتوانست به هضم داستان این فصل کمک کند.

Vince-Vaughn-and-Colin-Farrell-in-True-Detective-Season-2-Episode-8

همانطور که گفته شد معمای کل فصل در نیم ساعت اول حل می شود که البته از قبل همه پیش بینی کرده بودند. سپس Ray به جای اینکه شاهد و نواری که در آن اعتراف وجود دارد را به پلیس ببرد، اعتماد نمیکند و میرود تا جلوی برادر را بگیرد که شخص فاسد دیگری از توطئه Vinci را نکشد. از لباس مبدل آشکار و عجیبی که برای پنهان ماندن استفاده میکند بگذریم و از اعتماد اش به فردی که خیلی آرام و راحت میگوید: “من تیغ و گلوله ام” نیز بگذریم، در آخر شانس میاورد که Ani به داد اش میرسد و گرنه همراه دو نفر دیگر کشته میشد. خلاصه وقتی دیگر شانسی برای پاک کردن نام خود نمیبینند تصمیم به فرار میگیرند، اما قبل از آن Ray و Frank تصمیم به دزدیدن کلی پول میگیرند.
Ray بعد از گرفتن نیمی از پول ها و جدا شدن از فرنک به سمت Ani برای فرار به Venezuela راه میافتد که وسط راه تصمیم میگرد به پسر اش سر بزند و ماشین اش را تنها رها میکند تا کسانی که دنبال اش میکردند زیر آن GPS کار بگذارند. شاید یکی از صحنه های هیجان انگیز سریال آنجا بود. زیرا در ابتدا معلوم نبود بمب کار گذاشته شده یا GPS و دستکاری کردن و تکیه دادن به ماشین و سیگار کشیدن Ray در کنار ماشین هیچ کمکی به کم کردن استرس نمیکرد. اما خب او پلیس بود و با نگاه اول فهمیده بود GPS است و بمب نیست.
سپس در صحنه ای احساسی پشت تلفن با Ani صحبت میکند و از او میخواهد که تنها برود با اینکه هر دو میدانستند معنی این صحبت ها و تلفن چیست. در ادامه به سمت جنگل میرود و آخرین تلاش اش برای پدر خوب بودن ناکام میماند و نمیتواند آخرین پیغامش را به پسر اش برساند و در آخر همانگونه که در شش قسمت قبل پیش بینی شده بود میمیرد (پایینتر در این مورد بیشتر توضیح داده خواهد شد).

فرنک هم پس از دزدی تصمیم به فرار میگیرد که گانگستر های رقیب محاصره اش میکنند و او را به بیابان میبرند و پس از مشاجره فرنک چاقو میخورد و مجبور میشود در حالیکه خونریزی دارد صحرا را پیاده تا جاییکه توان اش میرسد بپیماید.
ردپای خون آلود فرنک در صحرا، به همراه مواجهه کامل تصویری و گفتاری آدم های گذشته اش به جای اینکه کمکی به کاراکترش بکند بسیار سطحی، آشکار و اجهاف در حق شخصیت فرنک بود. ظاهراً قرار بود مرگ او پس از آن همه تلاش و سکانس های طولانی معنی دار و ناراحت کننده باشد که نبود!

اما بدترین اجهاف در حق شخصیت در مورد Ani اتفاق افتاد. این شخصیت در بخش اعظمی از این قسمت آخر کنار زده شد و بیشتر در حال انتظار کشیدن بود تا اینکه Ray او را تنها به Venezuela بفرستد. این اتفاق هم وقتی افتاد که این دو به تازگی یکدیگر را پیدا کرده بودند، یکدیگر  را درک می کرند یا حداقل آنقدر آسیب دیده بوند که قابلیت تحمل یا پذیرش سختی های رابطه با شخصی همانند خودشان را داشته باشند. اما همانند باقی موارد این عاطفه آنقدر دیر اتفاق افتاد که به نظر زورکی میامد! این رابطه به هیچ یک از دو شخصیت کمکی نکرد فقط داستانی دیگر به داستان شلوغ ما اضافه کرد.
در آخر Ani به Venezuela فرار کرد، به جردن پیوست، بچه Ray را بدنیا آورد و تمام حقیقت را برای روزنامه نگاری که قصد برملا کردن این توطئه ها را داشت بازگو کرد و مدارک را در اختیارش گذاشت و نوکر سر سپرده Frank هم تا ابد از آنها مراقبت خواهد کرد.

متاسفانه آنقدر داستان شامل شخصیت های مختلف بود که به نظر میامد اتفاقاتی که میافتد به منظور بیان داستان آن شخصیت نیست بلکه شصخیت ها فقط تکه هایی بودند تا بر بخورند و در خدمت اهداف مبهم خط داستانی باشند، یا اینکه یک صحنه عاطفی سرسری ایجاد کنند. سکانس قصد Ray برای دیدن پسر اش در لحظه آخر به وضوح این مورد را نشان میدهد.

یا مثلاً وقتی معلوم میشود که Tony Chessani رکن اصلی این توطئه هاست و بعد از معرفی عجیب و غریب اما جالب این شخصیت، دیگر خبری از او نمیشود و وجود اش یا در پشت صحنه است یا در حال سلام و احوالپرسی است یا اینکه از او فقط در دیالوگ ها نام برده میشود به جای اینکه به طور مستقیم در داستان باشد.

بله ممکن بود صحنه های آخر بچه دار شدن Ani و کمک کردن جردن به او (که خودش بچه دار نمیشد) و نشان دادن نتیجه آزمایش Gena و اینکه Ray پدر واقعی بود بسیار احساسی و قوی باشند اما مسئله اینجاست که مرگ Ray و Frank آنطور که باید تاثیرگذار نبود و همه اینها برمیگردد به شخصیت پردازی که در مقالات قبلی اشاره شد.

Colin-Farrell-in-True-Detective-Season-2-Episode-8

با این حال Michael Lombardo رییس HBO گفته است که میخواهد فصل سومی نیز بسازد و با وجود این فصل دوم، اگر True Detective میخواهد خاطرات خوب اش فراموش نشود واقعاً نیاز به یک فصل دیگر دارد. اما این دیگر آخرین شانس آن هاست و برای اینکه درست از آب دربیاید باید زمان کافی به خالق سریال داده شود تا بیشتر روی داستان و شخصیت ها کار کند. چه بهتر که همه بار کار بر روی دوش یک نفر نباشد. شاید اگر درگیری بین Nic Pizzolatto با کارگردان فصل یک اتفاق نمی افتاد و با هم کار میکردند نتیجه بهتر از این می بود، واضح است که این داستان فعلی نیاز به صیقل دادن بسیار داشت. مثلاً یکی باید به نویسنده میگفت این برادر عکاس که ماسک کلاغ داشت و با شات گان به پلیس شلیک کرد، اصولاً ماسک کلاغ را نباید روی طاقچه خانه اش بگذارد.

شاید بیشترین هیجان، انتظار برای شنیدن آهنگ زیبای انتهای سریال بود که برای اولین بار در تریلر فصل دوم شنیدیم و باید گفت نقاط قوت سریال بازی زیبای اکثر بازیگران و موسیقی فوق الغاده اش بود. بهترین قسمت این فصل هم قسمت یکی مانده به اخر بود.

در آخر اینکه طرفداران نکته ای را در قسمت آخر پیدا کردند و آن مکالمه ای است که Ray پس از بیهوش شدن اش با پدرش داشت و مرگ او را پیش بینی کرده بود که باعث شگفتی طرفداران شده و این قضیه را بسیار باحال میدانند.

آن سکانس اگر یادتان بیاید بعد از تیر خوردن Ray توسط فردی با ماسک پرنده بود. این مکالمه به این صورت بود: “من تو را میبینم که میان درختان میدوی. تو کوچکی، درختان غول آسا هستند. افرادی دنبال ات میکنند. تو از پشت درختان بیرون میایی. آنقدر سریع نیستی. آن ها با شلیک تیکه تیکه ات میکنند.”

اما مسئله این است که بله گنجاندن اینگونه نکات که به آن به اصطلاح Foreshadowing میگویند، جالب و خوب است و Vince Gilligan به زیبایی آن ها را در Breaking Bad به کار برد. اما وادار کردن ما به توجه بخشیدن و اهمیت دادن به اندازه کافی به طوری که تا 6 قسمت بعد یادمان باشد، داستان پردازی عالی نام دارد که در اینجا شاهد اش نبودیم.

 

پست های مرتبط

بررسی قسمت آخر فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت آخر فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت دهم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید *** افراط گرایی در هر نوع اش خطرناک است چه در خدمت هفت مقدس باشد یا ارباب نور، همانطور که Davos فهمید Melisandre, Stannis و Selyse با نام خدای قرمز چه بلایی سر...

بررسی قسمت نهم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت نهم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت نهم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید *** خب فکر کنم تمام کسانی که از دو قسمت قبلی این فصل ناراضی بودند با دیدن این قسمت راضی شده باشند! همانطور که پیش بینی کرده بودیم قستمی بزرگ، پر خرج و با شکوه بود...

بررسی قسمت هشتم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت هشتم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت هشتم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید *** قسمت یکشنبه شب Game of Thrones هیجان انگیز بود، شاید بیشتر به خاطر آنچیزی که نبود نه آن چیزی که بود! البته همه قسمت ها نباید هیجان انگیز و پر خرج باشند به خصوص...

8 Comments

 1. Hussin Alizadeh
  Hussin Alizadeh August 13, 2015

  سریال خوبی هست
  اما این فصل با اسامی زیاد بازی میشه
  خب حق دارند وقتی افراد پشت پرده بازی میکنند نیاز به زیاد دیده شدن ندارند

 2. Marjan Nabi
  Marjan Nabi August 13, 2015

  بنظر من با این همه انتقاد بازم این سریال قوی بود

 3. Hamed Fn
  Hamed Fn August 12, 2015

  بعد از 8 قسمت من تازه اسماشونو یاد گرفتم
  هنوزم نفهمیدم درست و حسابی که چی شد

 4. Ali Selebaf
  Ali Selebaf August 12, 2015

  .

 5. Mos Lem
  Mos Lem August 12, 2015

  مقالتون بدرد نخور بود. اگه بخوان هر فصل یه راستین کل بسازن که اسم سریالو هم نمیزارن کاراگاه واقعی.در ضمن سریالای این شبکه کاملا سبک واقع گرایانه دارن و برای خوشآیند لحظه‌ای مخاطب توی صحنه ای که فرانک سیمون با زنش حرف میزد نمیان کلمات ابکی عشقی رو وارد کنن.

  • سریالهای خارجی
   سریالهای خارجی August 13, 2015

   نظر شما کاملاْ‌محترم اما بی اساس است. زیرا هیچ جای مقاله اشاره ای به دو موردی که ذکر کردید نشده. نه نوشته شده نیاز به راستین کل داشتیم نه نوشته شده نیاز به کلمات آبکی عشقی داشتیم. چطور چنین برداشتی کردید و نتیجه گرفتید مقاله به درد نخورد است خدا میداند!

 6. Abbas Heydari
  Abbas Heydari August 12, 2015

  Depemonkard baw

 7. Majid Besharati
  Majid Besharati August 12, 2015

  Kamel Naghdo khundam , andaki bi ensafi karde budid tuye naghd vali kheyli nokat ro ham be khubi eshare kardid :)
  Be nazaram payane Fasle 2 , basi behtar az payane fasle 1 bud !

  Final S2 > Final S1
  S2 < S1

Comments are closed.