بررسی قسمت چهارم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت چهارم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت چهارم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید ***

خب ظاهراً این فصل، فصل خانم ها در سریال Game of Thrones است. یکی فنون رزمی یاد میگیرد، یکی مرده زنده میکند، دیگری تصمیم به پس گرفتن خانه و حق اش میکند، یکی دیگر نامزد بدست گرفتن رهبری یک سرزمین می شود، یکی دیگر لشگری را برای حمله به کسانی که آبروی اش را برده بودند آماده میکند و یکی هم پس از تهدید به تجاوز خانه را بر سر تهدید کنندگان خراب میکند.

صحنه آتش گرفتن کلبه دوتراکی ها و قدرت گرفتن دوباره دنریس جالب و البته زیادی تخیلی بود (یا حداقل این دوتارکی ها باید از این پس مکان جلسات اشان را از فضاهای داخلی و آتشگیر به دور کنند!). البته این ناراحتی و واقعیت را هم به همراه داشت که دنریس تازه دوباره برگشت به همانجایی که چند فصل پیش بود. یعنی هدایت یک لشگر دوتراکی برای غلبه بر وستروس.

اما اگر بیشتر به آن فکر کنیم میبینیم که او خیلی هم درجا نزده است و کلی تجربه دیده است. او شهر ها فتح کرده است، اشتباهات مرتکب شده است، دست کم گرفته شده است، ارزش اینکه به دیگران اجازه ندهد تا او را دست کم بگیرند را درک کرده است، پشتیبانی Unsullied ها و مخالفان برده داری در میرین را بدست آورده است و همه این ها به کنار بچه اژدها هایش تبدیل به غول هایی با نفس آتشین شده اند. به نظر شما دنریس از اینجا به بعد چه می کند؟

dany1_0

در سمت دیگر داستان در سرزمین پادشاهی از طرفی دل ات میخواهد کله High Sparrow را بکنی، از طرف دیگر او شخصیتی کاریزماتیک دارد و سکانس هایی که او در آن هستند و حرف میزند یا داستان تعریف میکند خوشایند هستند. همانند پدربزرگی مهربان، دانا و با تجربه میماند. اما خب هنوز دل ات میخواهد کله اش را بکنی!

نام این قسمت از سریال یعنی “Book of the Stranger” یا به عبارتی “کتاب غریبه” از گفتگوی High Sparrow با Margaery Tyrell برداشته شده است. این Stranger یا غریبه نام یکی از خدایان است که ایمان و مذهب مردم وستروس را در بر دارد. این ها هفت تا هستند: پدر، مادر، دوشیزه، عجوزه، جنگجو، آهنگر و غریبه. آخری نماد مرگ است، خدایی که کمتر از او صحبت می شود و کمترین محبوبیت را در بین این هفت خدا دارد. اینکه نام او در این قسمت آمده است شاید حداقل به این معنی است که چیز بعدی در انتظار است و آن زمستان نیست.

به همین دلیل است که سرسی و جیمی با ملکه تورن ها هم تیم شده اند و قضیه دشمنِ دشمن من، دوستِ من است میباشد.

اما مشکل اینجاست که High Sparrow دوباره دارد رقیبان اش را گول میزند. آن ها شنیده اند که قرار است مارجری نیز همان Walk of Shame ای که سرسی انجام داد را انجام دهد. اما آن را از که شنیده اند؟ از پادشاه جوان، ساده لوح و بیچاره یعنی King Tommen که High Sparrow به جد از او خواسته بود که این را راز نگه دارد و به کسی نگوید.

به نظر میرسد او این را در حالی به Tommen گفته است که مطمئن بود او آن را به شخصی منتقل خواهد کرد (همانند سرسی) و نقشه ای ریخته خواهد شد تا از این عمل Walk of Shame جلوگیری شود. High Sparrow دارد تله ای برای دشمنان اش درست میکند و آن ها مستقیم به سوی آن روانه اند و به دام خواهند افتاد. به زودی سرزمین پادشاهی حمامی از خون خواهد بود.

داستان تیریون هم هنوز به جای حساس نرسیده است و او در حال سیاست بازی است و امیدواریم که حقه ای در آستین داشته باشد و گرنه اینگونه اعتماد به برده داران و انتظار صلح با آن ها خیلی به طول نمیانجامد و آن ها کار های خودشان را پی میبرند. اما از آن بدتر صحنه Osha و Ramsay بود که ما واقعاً دیگر نیازی به دیدن صحنه هایی از بد بودن رمزی نداریم تا او را به عنوان آدم بد فعلی سریال به یاد داشته باشیم. این آدم بد بودن او توسط همه شناخته شده است و کشتن یک زن Wildling با چاقو که دو فصل است او را ندیده ایم اصلاً به پای شوک و وحشت کاری که با زن پدر اش و برادر ناتنی اش کرد نمیرسد. به نظر شما این جنگی که رمزی با آن نامه اش به جان اسنو (بعداً بیشتر در مورد اش صحبت خواهیم کرد) راه انداخته است آیا پایان کار اوست؟ اگر او بمیرد آدم بد بعدی که خواهد بود؟ احتمالاً فکر کنم تا آن موقع دیگر وایت واکر ها رسیده باشند.

از طرف دیگر Brienne بعد از چندین بار شکست خوردن در تلاش های اش در فصل های مختلف، بلاخره دارد به همه چیز سر و سامان میدهد. او سانسا را نجات داد و به یک عضو از خانواده ملحق کرد. ماجرای رویارویی اش با Stannis برای همگان واضح شد و فهمیدیم که او استنیس را کشته است. البته این فقط حرف اوست و همه میدانیم که این سریال پر از سورپرایز است و شاید اصلاً او را نکشته باشد، تازه اگر هم کشته بود در این سریال مرگ پایان راه نیست! Brienne همچنین دیالوگی با شکوه در مورد قاتل Renly یعنی آن دود سیاه داشت و به  بانوی قرمز و سر داوس گفت: “صرف اینکه در گذشته اتفاق افتاده به این معنا نیست که فراموش کرده ام یا بخشیده ام.” عالی بود. همچنین به نظر می رسد که در بین Wildling  ها معشوقی پیدا کرده است که به احتمال زیاد صحنه های خنده داری را در آینده به همراه خواهد داشت.

قضیه شیرین هم بلاخره گند اش در خواهد آمد و به احتمال زیاد اصلاً صحنه خوشایندی نخواهد بود. داوس و ملیساندرا همینطوری با هم مشکلاتی دارند اما سعی کرده اند که در این فصل تا جایی که میتوانند با هم متحد باشند اما برملا شدن این قضیه به احتمال زیاد این اتحاد را بر هم خواهد زد و خدا میداند آخر آن به کجا ختم می شود.

اما این قسمت بلاخره یک فرقی با دیگر قسمت های این سریال داشت و حال و هوای دیگری داشت و آن هم رسیدن استارک ها به هم بود که عجیب کمیاب و دور از انتظار بود. صحنه زیبا و دلنشینی بود. حس شما در آن صحنه چه بود؟

Sansa-Jon

در انتها بپردازیم به نامه ای که رمزی برای جان اسنو فرستاده بود. اینجا میخواهیم این خط داستانی را با کتاب مقایسه کنیم. داستان جلوتر از جایی که سریال پیشرفته نخواهیم گفت فقط به تفاوت خط داستانی این قسمت با کتاب اشاره خواهیم کرد. بنابراین اسپویلر از کتاب ها در انتظارتان است. ابتدا و انتهای اسپویلر با رنگ زرد مشخص شده است.

*** شروع اسپویلر کتاب ***

در کتاب ها این سانسا نیست که با رمزی ازدواج میکند بلکه آریاست. که حتی او هم آریا واقعی نیست و نام اش Jeyne Poole است و دوست دوران کودکی استارک هاست.

رمزی نامه اش را به جان میفرستد که محتوایی متفاوت با آنچه در کتاب گفته شده است دارد:

“ای حرومزاده پادشاه دروغین شما مرده است. او و تمام سپاه اش در 7 روز جنگ له شدند. شمشیر جادویی اش در اختیار من است. به بانوی قرمز فاحشه اش این را بگو.

دوستان پادشاه دروغین شما مرده اند. سر هایشان بالای دیوار های وینترفل است. بیا آن ها را ببین حرومزاده. پادشاه دروغین شما دروغ گقت و تو هم همینکار را کردی. تو به دنیا گفتی که پادشاه پشت دیوار را سوزاندی اما به جای اش او را فرستادی تا عروس ام را از من بدزدد.

من زن ام را پس خواهم گرفت. اگر Mance Rayder را میخواهی بیا و بگیر اش. او را در قفسی دارم تا تمام شمال ببینند اش، مدرکی برای دروغ های تو. فقس سرد است اما من برای اش خرقه از پوست 6 فاحشه ای که همراهش به وینترفل آمده اند درست کرده ام.

من زن ام را پس میخواهم. من ملکه پادشاه دروغین را میخواهم. دختر اش و جادوگر قرمز اش را میخواهم. شاهدخت wildling ها (وحشی ها) را میخواهم. شاهزاده کوچک اش را میخواهم و همینطور Reek را میخواهم. حرومزاده آن ها را به من بده و من مزاحم تو و کلاغ های سیاه ات نخواهم شد. اگر به من نرسند من قلب حرومزاده ات را در خواهم آورد و خواهم خورد.

رمزی بولتون، پاکزاده و ارباب وینترفل”

این نامه به جان میرسد و او Night Watch ها را صف آرایی میکند تا کمک کنند رمزی را از بین ببرند و بعد توسط برادران اش به قتل میرسد. در کتاب این قسمت خیلی حساس تر از آب درامده است. شما منتظر هستید و هیجان دارید که جان رمزی را کتلت کند اما جان توسط برادران اش خنجر میخورد.

دیگر تفاوت ها را هم در نامه رمزی میبینید. رمزی میگوید که Stannis مرده است در حالیکه او هنوز در کتاب نمرده است یا حداقل مرگ اش نشان داده نشده است، همچنین شیرین زنده است. Mance Rader زنده است و این آریا تقلبی یعنی Jeyne Poole است که با Theon یا Reek فرار میکند. آن ها توسط Brienne نجات داده نمی شوند چون او از آنجا بسیار فاصله دارد و هیچکدام از استارک ها به هم نمیرسند. با همه این اوصاف رسیدن سانسا به جان نفس تازه ای بود که بینندگان این سریال واقعاً به آن تیاز داشتند.

*** پایان اسپویلر کتاب ***

 

نظر خودتان را در مورد این نقد و بررسی و نقد و بررسی های قبلی در کامنت ها اعلام کنید، باعث خوشحالی ما خواهد شد.

پی نوشت: حالا که بحث اسپویلر را مطرح کردیم، یک اسپویلر کوچک اما نه چندان مهم هم در زیر میاوریم که میتوانید ویدیو آن را در کانال تلگرام ما نیز ببینید و آن هم پروموی قسمت بعدی این سریال است.

در پروموی قسمت بعد دیدیم که Petyr ‘Littlefinger’ Baelish تمام این مسیر از Vale را تا شمال طی کرده است و نزد سانسا رسیده است. پس یا بین این دو قسمت در داستان زمان بسیار زیادی گذشته است یا Littlefinger قدرت سفر سریع السیری چیزی دارد!

پی نوشت 2: اگر در بعضی جاها از مقاله از کلمات عامیانه استفاده شده است صرفاً جهت خشک نبودن مطلب یا مقاله می باشد. کی گفته است که خواندن و مطالعه نمیتواند همراه با Fun باشد؟!

 

telegramadresslogo

 

پست های مرتبط

بررسی قسمت آخر فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت آخر فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت دهم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید *** افراط گرایی در هر نوع اش خطرناک است چه در خدمت هفت مقدس باشد یا ارباب نور، همانطور که Davos فهمید Melisandre, Stannis و Selyse با نام خدای قرمز چه بلایی سر...

بررسی قسمت نهم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت نهم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت نهم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید *** خب فکر کنم تمام کسانی که از دو قسمت قبلی این فصل ناراضی بودند با دیدن این قسمت راضی شده باشند! همانطور که پیش بینی کرده بودیم قستمی بزرگ، پر خرج و با شکوه بود...

بررسی قسمت هشتم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت هشتم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت هشتم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید *** قسمت یکشنبه شب Game of Thrones هیجان انگیز بود، شاید بیشتر به خاطر آنچیزی که نبود نه آن چیزی که بود! البته همه قسمت ها نباید هیجان انگیز و پر خرج باشند به خصوص...

12 Comments

 1. معین May 19, 2016

  بچه ها کارتون حرف نداره، دست مریزاد!

  • NED May 22, 2016

   3>

 2. ɨ aʍ ɦօรรɛɨռ :) May 19, 2016

  سلام. دوباره منم!
  من نگفتم قالب الان زشته فقط ناجوره!! ببخشید قصد جسارت ندارم اما قالب جا نیفتاده… بعضی چیزا از قالب قبلی مونده بعضیا جدید شده…
  درضمن خیلی وقته می خواستم به عنوان نویسنده در سایتتون همکاری کنم…. ایمیلم دادم ولی جوابی ندادین. تجربه هم دارم… حالا نمی دونم دادن لینک خلاف مقرراته یا نه.. سایت … مال منه… می خواستم جدای از اون در سایتتون کار کنم. با دنیای سریالی فانتزی و سوپرنچرالی اشنایی دارم و می تونم در نوشتن نقد ها و … در این سبک همکاری کنم…. البته اگه قبول کنین!!!!

  • NED May 22, 2016

   میشه لطفاً قسمت هایی که از قالب قبلی مانده رو بهمون نشون بدید که بتونم بر طرف اشون کنیم؟ با تشکر
   برای نویسندگی در سایت هم میتوانید به قسمت خبرنگاران افتخاری مراجعه کنید. در آنجا اگر به لول های بالاتر دست پیدا کنید میتوانید نویسنده ثابت سایت شوید.

 3. Masoud Charisma
  Masoud Charisma May 19, 2016

  این قسمت رو خیلی دوست داشتم

 4. ɨ aʍ ɦօรรɛɨռ :) May 18, 2016

  واقعا عالی بود… من کتاب رو تازه شروع کردم و اینکه اسپویلر کتابم مشخص کردین ایده جالبیه!! ( چون اولینن نقد گیم او ترونستونه که می خونم!!!!) یه سوال داشتم که اگه میشه جوابشو به تلگرامم بفرستین با ای دی: @….
  سوالم اینه: چقدر مابین سریال و کتاب تفاوت هست و همچنین سریال هنوز در کتاب “تاج و تخت” مونده یا داره کتب بعدی رو روایت می کنه؟!

  یه نکته دیگه در باره قالبتونه… نمی دونم مشکل از منه یا شما… قالب قبلی خیل بهتر بود!!!

  • NED May 18, 2016

   1.ممنون بابت کامنتتون
   2.آیدی تلکرامتون رو جاهای عمومی شیر نکنید 😀
   3.تفاوت نه زیاد هست نه کم. اگر نقد های دیگر گیم آف ترونزمون رو بخونید در اونها هم به کتاب اشاره شده. مثلاً در کتاب ها سن خانم های داستان کمتر از سریال است.
   4.قالب قبلیمون هم شلوغ بود هم سنگین اما خب بله خوشگل بود و ما اولین سایتی بودیم که اون قالب رو ترجمه کریدم و قرار دادیم. منتهی دیگه طی یکی دو سال همه شروع کردند از اون قالب استفاده کردن برای همین گفتیم برای اینکه هم حال و هوای سایت عوض بشه و هم سبک تر بشه سایت، یک قالب ساده قرار بدیم که هم سریع لود بشه و هم مردم داخل اش گم نشن. خیلی هم زشت نیستا 😀

 5. پيمان May 17, 2016

  متاسفانه داستان خیلی کند داره پیش میره . هیجانش خیلی کمه . ولی تحلیل خوبی بود . خسته نباشی. ببینیم قسمت های بعدی چه میشه و چقدر با کتابش تفاوت پیدا میکنه. خسته نباشی.

  • NED May 18, 2016

   ممنون

 6. Yousef Mokhtari
  Yousef Mokhtari May 17, 2016

  یه سوال، توی مشعل ها که دنریس ریخت روی زمین چی بود که یک سالن رو به کامل آتش زد ؟🤔🤔🤔

  • Mahmoud Anafjeh
   Mahmoud Anafjeh May 17, 2016

   روغن

  • Amir Nouri
   Amir Nouri May 18, 2016

   roghan nahang 😀 fekr konama ghadima vase atish ina az roghan nahang estefade mikardan

Comments are closed.