بررسی قسمت پنجم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت پنجم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت پنجم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید ***

این قسمت یعنی “The Door” احساسی ترین قسمت از این فصل جدید سریال Game of Thrones بود.
سریال Game of Thrones به ندرت بخش های مختلف داستان را در یك قسمت به هم ربط می دهد، و این قسمت یكی از همان استثناهاست. شخصیت ها یكی پس از دیگری تراماهای گذشته شان مشخص می شود و نشان می دهد چگونه با آن دست و پنجه نرم كردند. سانسا با لرد بیلیش ملاقات كرد و از سختی های زندگی با رمزی و خشونت هایی كه در حق اش روا داشت صحبت كرد. تلاش های ناامید كننده ی آریا برای اینكه بتواند هیچ كس نباشد ولی در عین حال غلیان احساساتش در هنگام دیدن تئاتری از اعدام پدرش مانع از به نتیجه رسیدن این تلاش ها می شود. لرد وریس با یك بانوی قرمز دیگر ملاقات می كند، همه و همه جدال های درونی شخصیت ها را نشان می دهد.
و در نهایت از راز درونی هودور شیرین و مهربان پرده برداشته شد. حتی برای سریالی كه همیشه چپ و راست كاراكتر می كشد، این یكی فوق العاده دردناك بود. هودور یكی از كاراكترهای این سریال بود كه چهره ی ساده بی کینه و كودكانه ای را به تصویر می كشید. هیچ وقت با سیاست و دعواهای خانوادگی كاری نداشت. مهم نیست شما طرفدار كدام یك از خاندان این سریال باشید تا طرفدار هودور باشید زیرا هودور را همه دوست دارند. واقعا دلمان برای هودور تنگ خواهد شد.

branwhite.0
برن در یكی از رویاهایش گم شد، او رفته بود كه نه تنها شاهد رفتن پدرش به Vale باشد بلكه گذشته ی هودور را هم ببیند، كه چگونه این پسر جوان برای همیشه فقط به یك دلیل زندگی اش متحول شد؛ “در را نگه دارد” تا برن و میرا را نجات دهد. تا نگذارد پادشاه شب به مقاصدش برسد.
در تمام این شش فصل از سریال Game of Thrones هیچ كدام از ما تا این حد سورپرایز و در عین حال متاثر نشده بودیم.
بسیاری از اتفاقات ناگوار همانند گردن زدن ند استارك، عروسی قرمز، یا حتی بدخویی های رمزی در پنج كتاب اول این مجموعه بود. جدا شدن راه سریال از كتاب یكی از چیزهایی بود كه تاحدی راحت پذیرفته شد و در عین حال تاثیر چندانی روی داستان اصلی نداشت، همانند مرگ شیرین دختر استنیس.
ولی این واقعا سوپرایز بزرگ و دردناكی بود. هودور یك مرد بزرگ خنگ نبود، او یك قهرمان بود. مقصد تمام عمر اش این لحظه ی حساس بود كه در را در مقابل شرارت ها نگاه دارد تا پسر و دختری را نجات دهد.
سریال كاری ویژه و غیر قابل انتظار انجام داد. كاری كه تراژیك، شوكه كننده و تكان دهنده بود. هودور در این قسمت قهرمان شد. خودش را قربانی كرد، تمام عمر و زندگی اش را قربانی كرده بود فقط برای همین لحظه ی كوتاه! Hold the door – Hodor.

download

فراتر از اتفاقات تراژیك اطراف هودور، ما دو اتفاق مهم را شاهد بودیم.
اولی فرزندان جنگل بودند كه با قیافه های عجیب و شاخه مانند در داستان ظاهر شدند. آنها اِلف های این سریال هستند. آنها در سرزمین وستروس زندگی می كردند، پیش از اینكه اولین مردمان وارد شوند. و وقتی مردم وارد سرزمین آنها شدند، تداخلاتی اتفاق افتاد.
چیزی كه در این قسمت متوجه شدیم این بود كه همین فرزندان جنگل با استفاده از جادوی سیاه تلاش كردند تا سلاحی برای محافظت از خود بسازند؛ White Walker ها!
در مورد جزییات این كه چگونه این كار انجام شد چیز زیادی نمی دانیم. اما همانند بقیه ی سلاح ها، White Walker ها هم چیزی فراتر از تحمل فرزندان جنگل بودند، درست مثل داستان فرانكنشتاین یا بمب هسته ای! وایت واكرها دشمن های سازندگان خود شدند و در این قسمت آن ها را قتل عام كردند.
نكته ی مهم دیگر درمورد Meera Reed است. در یك جای داستان یكی از فرزندان جنگل یك نیزه را در یك وایت واكر مو بلند فرو می كند او در یك حركت نیزه را بیرون كشیده و او را همان گونه می كشد، اما وقتی میرا نیزه را برمی دارد و آن را به سمت وایت واكر پرتاب می كند او با ضربه ی نیزه همانند شیشه ای شكسته می شود و از بین می رود. این صحنه به نظر مهم می آید. آیا این نیزه فرق داشت و از جنس Dragon Glass بود؟ یا به خاطر اینكه میرا این كار را كرد او از بین رفت؟ درست همانند جان اسنو او الان یك وایت واكر را كشته است اما این كه به خاطر سلاح بوده یا فرد حمله كننده؟ هنوز مشخص نیست!

در ادامه قسمت کوچکی از کتاب شامل داستان و تئوری های پیرامون آن میاوریم که شروع و پایان آن با رنگ زرد مشخص شده است. اگر نمیخواهید بدانید به کمی پایینتر بعد از پایان اسپویلر کتاب بروید:

*** شروع اسپویلر کتاب ***

طبق یك نظریه، جان اسنو و میرا رید هردو فرزندان لیانا استارك بودند كه ند استارك آن ها را پیدا كرده بود. ند به همراه Howland Reed برای یافتن خواهرش به Tower of Joy رفته بود. ند جان را به همراه خودش به وینترفل برده بود و Howland نیز میرا را با خود برده بود. آنها فرزندان لیانا استارك و ریگار تارگرین هستند و برای حفظ امنیت جانی شان درمورد هویت و قل دیگر خود حرفی به آنها زده نشده است.

*** پایان اسپویلر کتاب ***

jon-and-meera

در Castle Black سانسا درنهایت با بیلیش ملاقات می كند. این قسمت از داستان به خوبی نوشته شده است و نشان می دهد كه سانسا تا چه حد قدرتمند شده است. او دقیقاً به بیلیش می گوید كه او را فقط به این دلیل از چنگ هیولایی كه خانواده اش را كشت نجات داد تا بتواند او را به هیولایی دیگر كه خانواده اش را كشت تحویل دهد.
بیلیش عذرخواهی می كند و حاضر است هركاری بكند تا جبران كند و سانسا به نظر نمی رسد كه حرف های او را باور كرده باشد تا اینكه بیلیش می گوید Brynden Tully یا همان ماهی سیاه یك ارتش فراهم كرده است و Riverrun را به دست گرفته است. اگر این اطلاعات صحیح باشد احتمالا به سانسا در راهش كمك خواهد كرد ولی هرچه باشد لرد بیلیش است و غیرقابل اعتماد!

got-vii

در Braavos آریا اولین ماموریتش را می گیرد؛ یك بازیگر تاتر را بكشد! اما این بار هم انگار امتحان دیگری از Jaqen H’ghar است. او یك نمایش مسخره آمیز از روزهای پایانی زندگی رابرت براتیون را تماشا می كند.
ند استارك همچون ابلهی كه می خواهد خودش پادشاه شود به تصویر كشیده شده بود. این تراژدی درمورد استارك ها درست جلوی چشمان آریا كه تلاش می كند بی احساس باشد اتفاق می افتد.

GOT_603_arya_HBO.0.0

در طرف دیگر فعلا در Meereen صلح برقرار است. بانوی قرمز جدید Kinvara در معبد ولانتیس با تیریون و وریس ملاقاتی دارد. او معتقد است كه دنریس همان فرد موعود است. او برای اینكه قدرت نمایی نیز كرده باشد از رازهای گذشته ی وریس می گوید و او را مات و مبهوت می كند.

این قسمت تا كنون بهترین قسمت این فصل از سریال بوده است.
بله در این قسمت، دنریس از بیماری جوراه باخبر می شود، یارا و تیون با ناوگان خود فرار می كنند، تورموند همچنان به بریئن لبخند می زند و … اما در پایان هیچ كدام مهم نبود، به خاطر این كه خب Hodor.

 

 

 

پست های مرتبط

بررسی قسمت آخر فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت آخر فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت دهم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید *** افراط گرایی در هر نوع اش خطرناک است چه در خدمت هفت مقدس باشد یا ارباب نور، همانطور که Davos فهمید Melisandre, Stannis و Selyse با نام خدای قرمز چه بلایی سر...

بررسی قسمت نهم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت نهم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت نهم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید *** خب فکر کنم تمام کسانی که از دو قسمت قبلی این فصل ناراضی بودند با دیدن این قسمت راضی شده باشند! همانطور که پیش بینی کرده بودیم قستمی بزرگ، پر خرج و با شکوه بود...

بررسی قسمت هشتم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت هشتم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت هشتم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید *** قسمت یکشنبه شب Game of Thrones هیجان انگیز بود، شاید بیشتر به خاطر آنچیزی که نبود نه آن چیزی که بود! البته همه قسمت ها نباید هیجان انگیز و پر خرج باشند به خصوص...

24 Comments

 1. امید May 25, 2016

  سلام خسته نباشید….
  یه عرض کوتاه …اینکه احتمالا کشتن وایت واکر توسط میرا اتفاقی با نیزه ایی که از جنس شیشه اژدها ساخته شده انجام میشه و به فرد ربطی نداره کاری ندارم که به احتمال قوی جان و میرا خواهر و برادرن چون سم هم تونسته یک وایت واکر رو بکشه عرض کردم … بابت نقد و بررسی تون هم کمال تشکر را دارم.

 2. محمد May 25, 2016

  دقیقا همینطوره که گفتی . به نظر من منظورش از این که وقتشه تبدیل به من بشی این بود که برن گذشته تا به هودور ماموریت بدن تا برن بتونه از اون محلکه جون سالم به در ببره و تبدیل به پیر مرد داخل درخت بشه …

 3. Mary May 25, 2016

  وایییی واقعا هنوز تو شکم… اولین باری بود که واسه یکی تو فیلم گریه کردمد
  Hodor😭😭😥😩😓😢😢

Comments are closed.