بررسی قسمت نهم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت نهم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت نهم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید ***

خب فکر کنم تمام کسانی که از دو قسمت قبلی این فصل ناراضی بودند با دیدن این قسمت راضی شده باشند! همانطور که پیش بینی کرده بودیم قستمی بزرگ، پر خرج و با شکوه بود. بیشترین امتیاز را باید به کارگردان این قسمت Miguel Sapochnik داد که فصل قبل نیز قسمت Hardhome را کارگردانی کرده بود و با این قسمت ثابت کرد که او یکی از بهترین کارگردان های اکشن در تلویزیون است.

تقریباً 99 درصد وقایعی که در این قسمت اتفاق افتاد قابل پیش بینی و بعضاً کلیشه ای بودند اما این مورد آزار دهنده نبود چون به زیبایی به تصویر کشیده شده بودند.

این قسمت با نشان دادن جنگ در Mereen شروع میشود و دنریس را می بینیم که توسط تیریون آرام میشود و دست به دیوانگی نمیزند! در نقد های قبلی در این مورد صحبت کرده بودیم، اینکه دنریس به نظر میرسد استعداد پدر اش را دارد و تیریون الآن جای خوبی است و میتواند به او مشاوره دهد و جلوی اش را بگیرد. مشاوره خوبی هم میدهد و علاوه بر اینکه اژدهایان دنریس و لشگر دوتراکی اش ترتیب این اربابان و لشگرشان را میدهند، با زنده نگه داشتن یکی از اربابان در حالیکه همانجا از طرف دیگر دوستان اش به او خیانت شده بود، آن ارباب و سرزمین های دیگر را تحت فرمان خود در میاورند.

با این حال به نظرم اگر این قسمت اصلاً دنریس و داستان Mereen را نشان نمیداد و فقط به جنگ واقع در شمال میپرداخت خیلی بهتر میبود. اولاً مثلاً با قرار دادن صحنه های Mereen از این قسمت در قسمت قبل، از خسته کنندگی قسمت قبل کم میشد و همچنین باعث شکوه بیشتر جنگ شمال در این قسمت میشد. با این حال صحنه کشته شدن دو ارباب به طور همزمان توسط Grey Worm بسیار با شکوه و به قولی خفن بود!

GOT_609_dragons.0

حال به سمت شمال برویم و بپردازیم به جنگ حرامزاده ها.

از بسیاری جهات Ramsay Bolton خود Game of Thrones است! کریه و زننده، خشن و بی رحم و تمایل به کشتن هر کس در هر زمان! مثل این میماند که قلب داستان تبدیل به یک شخصیت شده باشد و به سمت شمال حرکت کند.

البته این قسمت بیشتر در مورد قدرت خانم های سریال بود. از اتحاد یارا و دنریس گرفته تا سانسا با دیالوگ های جالب و به جا و تاثیر اعمال اش. یکی از بهترین سکانس های سانسا همانجا بود که به رمزی گفت: ” لرد بولتون تو فردا خواهی مرد. خوب بخوابی” که تاثیر اش از زرنگی جان اسنو در مورد پیشنهاد جنگ تن به تن به رمزی بیشتر بود. همچنین در زمانیکه جان به کمک یاران اش استراتژی جنگ را پیاده و تمرین میکردند سانسا سکوت اش را حفظ کرد و پس از اینکه همه بیرون رفتند به برادر اش توپید و از عصبانیت و ناراحتی اش در مورد اینکه هیچکس نظر او را نپرسید در حالیکه او بیشتر از همه رمزی را میشناخت گفت. در آخر نیز که جان به او قول داد که نمیگذارد دیگر آسیبی به او برسد، جمله تاثیرگذار دیگری گفت: “تو نمیتونی از من محافظ کنی، هیچکس نمیتواند از هیچکس محافظت کند.” و خاطر نشان کرد که اگر قرار باشد کسی از او محافظت کند این خود اوست.

game-of-thrones.6.9.897000.63

در سکانس بعدی صحبت های بامزه و جالب بین Davos و Tormund را قبل از شروع جنگ داشتیم و در انتهای آن داوس با پیدا کردن اسباب بازی شیرین از میان چوب های سوخته متوجه کاری که بانوی قرمز با شیرین کرد شد. (صحنه ای از قسمت بعد را که سر داوس ملیسندرا را با جان روبرو میکند و از او میخواهد که بگوید که با شیرین چکار کرده است را میتوانید همین الآن در کانال تلگرام ما مشاهده کنید) اما قبل از اینکه در اینجا امان برای عکس العملی داشته باشد با نمایان شدن طلوع زیبای آفتاب اعلان جنگ شد.

شاید اگر ما نمیدانستیم که Rickon اسیر رمزی هست، صحنه آمدن رمزی به کارزار شوکه کننده تر و تاثیر گذار تر میبود اما با این حال فیلمبرداری زیبا به این سکانس ها شکوه مناسب بخشیده بود. همانطور که انتظار میرفت رمزی حقه ای در آستین اش داشت و همان کاری را کرد که سانسا پیش بینی میکرد. Rickon را بین دو لشگر رها کرد و جان اسنو را مجبور کرد که از خط مقدم بیرون بیاید و خود را در معرض لشگر دشمن قرار دهد، با اینکه خود او شب قبل میگفت که باید اول منتظر حمله رمزی باشیم و سانسا هم کلی به او هشدار داده بود. البته خیلی هم نمیشود جان را سرزنش کرد شما هم اگر بودید شاید بدنبال برادرتان و نجات جان اش میدویدید و این نشان میدهد که شاید سانسا رهبر بهتری نسبت به جان باشد. او همان شب قبل به جان گفته بود که Rickon سرنوشت اش رقم خورده است و در هر صورت خواهد مرد.

رمزی پس از باز کردن دستان Rickon به او گفت که آیا میخواهد یک بازی کوچک انجام دهند؟ همه ما میدانیم که بازی های رمزی فقط از دید خود رمزی سرگرم کننده اند. او به Rickon گفت که به سمت برادراش بدود و این استارک جوان همینکار را کرد، منتهی به عقل اش نرسید که حداقل زیگزاگ برود و کار را برای رمزی سخت کند و کارگردان با فیلمبرداری هوشمندانه این صحنه بیننده را بر این باور نگه داشت که آخرین تیر رمزی خطا رفت و Rickon در آخرین لحظه توسط جان نجات پیدا میکند که ناگهان تیری از پشت به سینه Rickon بیچاره فرو میرود و او را میکشد. (در کل جنگ شاید شما هم منتظر بودید که ببینید با توجه به اینکه رمزی آخرین استارک مرد واقعی را جلوی اربابان شمال که به او پیوسته بودند کشت، یا جلوتر موقعی که دستور انداختن تیر بر روی خودی و غیر خودی میداد اربابان شمال بر ضد او شورش کنند اما بخاری از آنها بلند نشد.)

Game_of_Thrones_season_6_episode_9___as_it_happened

و سپس جنگ شروع میشود.

جان با دیدن صنحه مرگ برادر اش قلیان از احساسات میشود و به سوی لشگر رمزی به تنهایی حمله میکند. از این پس تک تک سکانس ها دیدنی و با شکوه فیلمبرداری شدند و شروع آن با برخورد لشگر جان با لشگر رمزی در آخرین لحظه است. همه ما منتظر این بودیم که در آخرین لحظه یا معجزه ای رخ دهد یا قدرتی از جان ببینیم که تا بحال ندیده ایم در غیر اینصورت تکه پاره خواهد شد که ناگهان یاران اش در سکانسی زیبا به کمک اش میایند.

تنها صحنه های جنگ این قسمت 25 روز فیلمبرداری، 500 نفر سیاهی لشگر، 600 خدمه و 70 اسب را شامل میشد و نتیجه آن یکی از اعظیم ترین و با شکوه ترین صحنه های نبرد در تلویزیون (حتی در سینما) بود. البته جلوه های گرافیکی ویژه هم دخیل بودند اما همه چیز طبیعی و بزرگ نشان داده شد و کارگردان به کمک فیلمبردار سکانس های زیبایی گرفته بود. سکانس هایی نظیر دویدن اسب ها در کنار هم، کوه های متشکل از اجساد سربازان، بارش تیر های کمان، محاصره لشگر جان توسط دیوار سپر و نیزه رمزی به سبک رمی ها و… به طوریکه نفس را در سینه تماشگر حبس میکرد.

formation.0

و خب همانطور که در بالا به حضور پر رنگ و تاثیرگذار سانسا اشاره کردیم تمام اینها به حضور لحظه آخر سانسا با لشگر Little Finger ختم شد و موجب شکست لشگر رمزی و فرار اش به سوی قلعه شد. که به احتمال زیاد لرد بیلیش یا همان Little Finger به ازای این کارش از سانسا میخواهد که با او ازدواج کند و لرد یا ارباب وینترفل شود، که اگر اتفاق بیافتد ارتش بزرگی هم در اختیار خواهد داشت و برای خود اش قدرتی محسوب خواهد شد.

در اینجا جان به کمک تورموند و Wun Wun به دنبال رمزی رفتند و Wun Wun درب قلعه را شکاند و قلعه را تصرف کردند. حیف آخرین غول دنیای Game of Thrones در اینجا کشته شد. البته مرگ اش برای شخصیتی که دیالوگ خاصی در سریال نداشت با شکوه بود، او با تمام وجود در راه پیروزی یاران اش جنگید و با تیری از سوی رمزی در چشمان اش مرد.

game-of-thrones-season-6-episode-9-ss06

در صحنه زیبایی دیگر جان به سمت رمزی میرود تا به قول نبرد تن به تن اش با او عمل کند، تیر های رمزی را یکی یکی با سپر دفاع میکند و در لحظه رسیدن به او با مشت به جان اش میافتد که در آخرین لحظه با دیدن خواهر اش دست از زدن و کشتن او برمیدارد تا لذت انتقام را برای خواهر اش نگه دارد.

بعد از مدت ها دیدن آویزان شدن پرچم استارک ها بر دیوار قلعه و پیروزی آن ها حس خوبی به بیننده منتقل میکند.

سانسا در آخر بهترین مجازات را برای رمزی انتخاب میکند و او را به خورد سگ های وحشی خود اش میدهد و میگوید: “خاندان ات محو خواهند شد، نام ات محو خواهد شد، خاطره ات محو خواهد شد.” و با لبخند رمزی را در حالیکه توسط سگ های وحشی پاره پاره میشود ترک میگوید.

game-of-thrones-season-6-episode-9-ss01

واقعاً خنده دار است که شبکه HBO بازیگر نقش تیریون Peter Dinklage را برای Emmy امسال ثبت کرده است، در حالیکه این بازیگر بی نظیر و توانا چیز خاصی برای نشان دادن توانایی اش در این فصل نداشت. البته با توجه به این قسمت انتظار میرود که Game of Thrones همه جایزه های تکنیکی را ببرد. پارسال که با توجه به همین مورد رکورد بیشترین Emmy برده شده توسط یک سریال در یک سال را زد.

Game of Thrones بهترین سریال تاریخ تلویزیون نیست اما بهترین لحظات و سکانس ها را در تاریخ سریالهای تلویزیونی دارد و این قسمت مثال خوبی از آن بود.

یکی از بهترین لحظات این قسمت زمانی بود که جان در حال خفه شدن و مردن در زیر اجساد بود. در این نبرد جان به جای اینکه از فرا رسیدن مرگ اش شوکه زده و متعجب شود به سوی اش میدود و هنگامی که در انتها در زیر مرده ها در حال له شدن و فرو رفتن است، راهش را به سوی هوا و نور باز میکند و از بین مرده ها بیرون میاید. اینبار دیگر او نیاز به ملیسندرا برای نجات یافتن ندارد.

jongasp

 

 

پست های مرتبط

بررسی قسمت آخر فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت آخر فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت دهم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید *** افراط گرایی در هر نوع اش خطرناک است چه در خدمت هفت مقدس باشد یا ارباب نور، همانطور که Davos فهمید Melisandre, Stannis و Selyse با نام خدای قرمز چه بلایی سر...

بررسی قسمت هشتم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت هشتم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت هشتم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید *** قسمت یکشنبه شب Game of Thrones هیجان انگیز بود، شاید بیشتر به خاطر آنچیزی که نبود نه آن چیزی که بود! البته همه قسمت ها نباید هیجان انگیز و پر خرج باشند به خصوص...

بررسی قسمت هفتم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

بررسی قسمت هفتم فصل 6 سریال GAME OF THRONES

***این مطلب حاوی اسپویلر میباشد، اگر هنوز قسمت هفتم، فصل ششم این سریال را ندیده اید، از خواندن ادامه مطلب و کامنت ها خود داری کنید ***   سریال Game of Thrones معمولا شروع ناگهانی ندارد اما این فصل گویی تغییرات زیادی با بقیه ی فصل ها در روند سریال دارد. این بار دوباره یک شروع نا به...

31 Comments

 1. Mohammad Reza Jahantigh
  Mohammad Reza Jahantigh June 24, 2016

  حتی اگه سانسا با بیلیش ازدواج کنه(که احتمالش هست)باز هم بیلیش لرد وینترفل نمیشه!چون برندون داره میاد وینترفل!وبعنوان آخرین فرزند حلال زاده نداستارک لرد وینترفل است درواقع!البته سانسا این قدرت رو داره که جان رو از اسنو به استارک لقب بده!بخاطر این پیروزی

 2. Amir Nouri
  Amir Nouri June 24, 2016

  vaaaaaay kheily khoob bodd in ghesmaat mareke bood vali in ramzi bi pedar heif shod bayad aval koli shekanjash midadan

 3. آرین بورن June 23, 2016

  اصلا هم تابلو نیست که شخصیت یارا گریجوی و ل… زدنش با دنریس رو که کل اینترنت رو ترکونده رو توی نقد حذف کردین. در ضمن نقد هم بیشتر شبیه تعریف کردن داستان بود که سانسور شده.

  • NED June 23, 2016

   در حدي كه لازم بود اشاره كرديم به آن سكانسي كه انقدر موجب وجد شما شده بود!!!!
   جواب ايرادتون به نقد اين قسمت در كامنت هاي همين مطلب آمده است.
   در ضمن تلاش ما حفظ جنبه فرهنكي هنري سايت است و ادبيات شما جايي در مطالب سايت ندارد.

 4. Navid Behnami
  Navid Behnami June 22, 2016

  جدا از صحنه پردازی عالی یه سوتی خیلی ریز داشت اونم این بود که اونجا که رمزی داشت میگفت سگهای من 7 روزه غذا نخوردند سانسا اونجا نبود و برگشته بود به کمپ آما تو سکانس آخر سانسا رو به رمزی گفت خودت گفتی سگهات 7 روز غذا نخوردند 😀

  • Farshid Mahdavipour
   Farshid Mahdavipour June 23, 2016

   John barash shab tarif karde bud 😜

  • Navid Behnami
   Navid Behnami June 23, 2016

   Eee? Hale khasam motman sham soti nabode :))

  • Hasl Kamali Rad
   Hasl Kamali Rad June 23, 2016

   خوب حتما براش تعريف كردن

  • Hasl Kamali Rad
   Hasl Kamali Rad June 23, 2016

   شايد جان بهش گفته كه سگهاش هفت روزه غذا نخوردن وبهتره بديمش به سگها

  • AB Olha Ssan
   AB Olha Ssan June 23, 2016

   بسیار ریزبینانه و عالی

  • آقای پاتیمار
   آقای پاتیمار June 23, 2016

   ahsant..man ino bade didane dobare EP famidam

 5. Masoud Charisma
  Masoud Charisma June 22, 2016

  وای دلم خنک شد.عالی بود

 6. ممد June 22, 2016

  چرا انقدر مسخره شده این فصل؟؟ -_-
  اول اینکه چرا رمزی تو قلعه از خودش دفاع نکرد؟؟ دوم اینکه جان با اینکه میدونست نفرات کمی داره نقشه خاصی برای جنگ ندیدیم ازش که از جان بعید بود اینکار! سوم اینکه بازم از جان بعید بود بعد از کشته شدن ریکون اونجوری بدون عقل عمل کنه و تنهایی بره جلو!!
  صحنه نبردشون بی نظیر بود *_* یاد ارباب حلقه ها افتادم ♥

 7. Mamad Nowrouzi
  Mamad Nowrouzi June 22, 2016

  دست خوش واقعا لذت بردم کلی آدرنالین هدر دادیم اینقد تحت تاثیر قرارگرفتیم از جنگ وینترفل که فراموش کردیم توی مرین چه خبربود..

 8. Mahbobe Pd
  Mahbobe Pd June 22, 2016

  اگه جان زیر دست و پا له میشد کارگردانو نمیبخشیدم.. عالی بود واقعا عالی بود..مصیبت الهی گرفتم تا سال دیگه واستیم خدااااا

  • AB Olha Ssan
   AB Olha Ssan June 23, 2016

   داشت حادثه منا اتفاق می افتاد

  • Mahbobe Pd
   Mahbobe Pd June 23, 2016

   اره یه لحظه خودمم فکر کردم به خواهرمم گفتم بنده ی خدا فامیلمون تو منا چی کشیده زیر دست و پا :'(

  • AB Olha Ssan
   AB Olha Ssan June 24, 2016
 9. Arash Ariamanesh
  Arash Ariamanesh June 22, 2016

  مورد پسند ترین قسمت فصل شش بود :-)

 10. سجاد June 22, 2016

  صحنه های جنگ رو ۳بار تا حالا نگاه کردم.فوق العاده بود.
  ببینیم قسمت اخر این فصل چگونه از اب درمیاد..

 11. Arezoo Azarafza
  Arezoo Azarafza June 22, 2016

  فوق العاده بود این قسمت،

 12. آقای میم
  آقای میم June 22, 2016

  عالی بود این قسمت😘

 13. جان استارک June 22, 2016

  این قسمت عالی بود بازی های کیت هرینگتون و ایوان ریون هم بسیار زیبا بود

 14. من June 22, 2016

  سلام. نقد ضعیفی بود. فقط داستان رو شرح داده بودین /:

  • NED June 22, 2016

   برای سریال ها به این علت که چندین قسمت هستند و محتوای هر قسمت به اندازه مثلاً یک فیلم سینمایی کامل نیست فقط نقد خالی صورت نمیگیرد و نقد و بررسی به صورت Recap انجام میشود که دقیقاً همینکاری است که ما کردیم و در قسمت های قبل نیز همین کار صورت گرفته است. البته شما هم کم لطفی میفرمایید اگر دقت کنید انصافاً فقط هم شرح داستان نبود و نقد هم داشت. با این حال به احتمال زیاد خودتان هم متوجه شده اید حتماً که این قسمت از لحاظ پیچش داستانی و … محتوای کمتری داشت و مسلماً نقد اینچنین قسمت هایی با قسمت های دیگر فرق میکند.

 15. Saeid Irooni
  Saeid Irooni June 22, 2016

  این قسمت عالی بود .راجع به تیراندازی رمزی که حتی میتونست همون تیر اول به ریکان بزند .دیدیم که تیر اول خطا رفت و تیر دوم را بدون نشونه گیری انداخت و ما لحظه اصابت کردن به زمین تیر دوم رو نمیبینیم تا اینکه رمزی تیر سوم رو رها میکنه و چند ثانیه بعد از رها کردن تیر سوم تیر دوم به خزا میره و جلو ریکان فرود میاد و دقت نکنیم فکر میکنیم این تیر سوم بود .و تیر سوم که به ریکان میخوره .در واقع تیر دوم و سوم در لحظاتی همزمان رو هوا بودن .

 16. پویا June 22, 2016

  لطفا پیش بینی تون هم بنویسید . مثلا اگه سانسا با بیلیش ازدواج کنه پس وینترفل میفته دست بیلیش نه؟

  • NED June 22, 2016

   به احتمال زیاد بیلیش ازش میخواد که باهاش ازدواج بکنه و لرد وینترفل بشه. اضافه میکنم اینو چشم.

 17. ایمان June 22, 2016

  سلام…تشکر بابت نقد… ولی نزدیک بود حادثه منا برای جان هم اتفاق بیوفته ها ! خدا خیلی رحم کرد :)

  • NED June 22, 2016

   :))

  • انسیه June 25, 2016

   من تو یه سایت دیگه نوشتم شبیه حادثه منا بود کلی بهم توهین کردن که تو از اونایی که واسه ساندیس میرن راه پیمایی و …در حالی که فقط تو یه جمله ساده گفتم که شبیه حادثه پارسال مکه شده بود…ای سایت واقعا مخاطب های مودب تر و باشعورتر و بافرهنگ تری داره از همه تون متشکرم که بهم نشون دادین هنوز آدم های مودب پیدا میشن

Comments are closed.